|
 Svårtippat i Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
Med Simrishamnsmixen nu på lördag inleds Sydsvenska Rallycupen. De 185 förarna ger sig ut på de första 4 SS-milen av de cirka 35 mil specialsträckor som ska avverkas innan cupen går i mål i slutet av oktober. Längs vägen skall pengar fördelas till den som vinner Prispottslistan.
Idag skall vi först fördjupa oss i den största klassen med nästan 40 startande, A-förare 2WD. Att tippa topp tre i detta meriterade startfält är svårt, på gränsen till omöjligt.
I fältet finns tänkbara toppkandidater som sitter i nya bilar sen förra grussäsongen. Johan Axelsson, Nässjö i ex-Flodin BMW och Victor Karlsson, Vimmerby i ex Mattis Toyota har fått börja om från början och frågan är om de hittat rätt med alla inställningar för att hantera de lite speciella Skånevägarna.
2018 kördes ju ingen tävling men i 2017 års Simrishamnsmix visade sig framhjulsdrivna och bakhjulsdrivna bilar jämbördiga. Snabbast då var Robin Sandberg, Ryd före Mattis Olsson, Gullabo,(som nu bytt klass)sedan några som inte är med i år och på femte plats Johan Kastenman, Kristianstad. Kan de upprepa sina framgångar från 2017-års tävling? Visst är Robin segertippad.
Några mörka hästar finns i fältet, förslagsvis de två comebackande Jonatan Johanneson, Gullabo och Henrik Lennartsson, Skillingaryd, samt västgötarna Thomas Lennstrand, Kullings och Jonas Sandgren, Falköping, alla har kapacitet till framskjutna placeringar.
Slutligen till några som sitter trygga i sina ”gamla” bilar och med flera placeringar i översta toppskiktet från förra året. Per Eriksson, Emådalen avslutade 2018 med en seger i SSRC-finalen, Simon Karlsson, Gullabo hade ett fantastiskt 2018 och Thomas Grönberg, Oskarshamn känner fortsatt glädje av att vara tillbaka i 2WD och av att försöka komma före Per Eriksson. Vi får heller inte glömma bort Viktor Karlsson, Nybro som hade topptider i Rally Blekinge förra året, Joacim Kristiansson, Hörby och Johan Green, Hässleholm.
Som ni märker så har jag snart räknat upp hela startfältet i A 2WD och det visar på jämnheten och den höga kvalitén på klassen.
I B-klassen får nog Victor Hansen finna sig i att vara favorit, har tävlat flitigt både i Sverige och utomlands. Bör innebära att farten finns. Även Johannes Haraldsson, Hässleholm har tävlat mycket i vinter. Spännande klassbyte gör Elias Lörd, Hässleholm som radade upp segrar i C grupp E under 2018 och nu bytt upp sig till en Ford Fiesta R2. Liknande byte gör Emil Karlsson, Ljungby som med Christopher Zeijlons Volvo räknar med att uträtta stordåd.
Skall ungdom slå rutin i C-klassen? Det är frågan när 50+ bröderna Bo och Torbjörn Karlsson , Ryd respektive Grimslöv utmanas av 20- Simon Axelsson, Älmhult.
Glädjande stort startfält hittar vi i 4WD. Liksom 2017 har Mixen fått långväga besök. Algot Öberg, Eskilstuna och Stig Andervang, Rimo var de som det året utmanade Kristoffer Nilsson dock utan att räcka ända fram. Lyckas de i år? Förra årets SSRC mästare Robin Adolfsson vill säkert också vara högst upp på pallen. Men, den stora snackisen är ändå vilken press vi skall sätta på Mattis Olsson i teamets Ford R5. Med bakgrunden av hur svårt steget var för Pontus Tidemand när han gick till den högsta klassen så ligger vi ”lite lågt” och tror på topp tre.
I B- och C klassen för 4WD hittar vi Örjan Vahlund, Sigtuna samt Anders Stenkilsson, Simrishamn som bytt sin Mercedes mot en Ford!
Det slutliga tipset överlåter vi åt mästartipparen Tommy Svensson. Känn ingen press!!
Simrishamsmixen är också första deltävlingen i Hankook Competition där segraren vid årets slut ges möjlighet att testa en R5 bil från GN Motorsport Sweden. Företaget kommer också att bland alla startande i tävlingen lotta ut uppmuntringsbidrag på sammanlagt 25.000:- till B- och C-förare i 4WD och 2WD. Övriga klasser får motsvarande pengar i Ljungbys Midsommardans.
Kampen i dessa klasser och i alla andra kan ni följa på Resultatservice förstås men också på Sveriges bästa rallyradio Rally Live.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-04-02 22:37:34
|
|
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |