NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Han leder inte Kris Meek, men väl tvåa bara sekunden från Latvala.

© Citroen Racing.
© Citroen Racing.
På hemmplan är Esapekka Lappi bäst hos Citroen, trea totalt.

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Craig Breen gör stark debut för Hyundai Motorsport.

© M-Sport / JWRC.
© M-Sport / JWRC.
Tom Kristensson och Henrik Appelskog leder solklart i JWRC klassen.
Latvala och Rovanperä leder på hemmaplan, Kristensson i JWRC topp.

Tio sträckor i högt tempo, det är första dagen av Neste Rally Finland. Tävlar på hemmaplan gör Toyota Gazoo Racing och gör det med stil, gick på fredagens första sträcka upp med samtliga tre bilar i topp med Ott Tänak som ledare. Först på ss8 kunde Citroen föraren Esapekka Lappi slå sig in topp tre, som delad tvåa och tidigare ledaren Ott Tänak tappade tid och ned som fyra. Första vändan gick enkelt för först startande Tänak, men i andra varvets spår hade han mer problem att hålla tempot.

Tätt värre efter ss8.
SS8 var också första för dagen där inte Toyota tog sträcksegern, den till Andreas Mikkelsen som rapporterade att han trivdes med bilen. SS8 gav också ett av de mer jämna resultaten, efter 53 minuters tävlande toppade Jari-Matti Latvala 0,6 sekund före Kris Meeke, Esapekka Lappi och Ott Tänak - tre förare på samma tid.

Toyota håller starkt grepp.
Under avslutningen gick fortsatt det mesta i Toyotas färger, om än avslutningen som Thierry Neuville tog hem. Totalt är det Jari-Matti Latvala som leder 1,2 sekund före Kris Meeke, in som trea Esapekka Lappi med ytterligare 1,2 sekunds marginal. Ett par tiondelar bakom ses Ott Tänak - fyra förare inom 2,6 sekunder!

Breen snabb i comebacken.
Craig Breen är bäst hos Hyundai, har 11 sekunder framåt för avancemang och 0,4 sekund bak till Andreas Mikkelsen. Ytterligare 0,7 sekund efter är Sebastien Ogier som i sin tur har 15 sekunder till Neuville. Teemu Suninen och Gus Greensmith fortsatt topp 10!

Rovanperä omutlig i WRC2 Pro.
I WRC2 Pro håller Kalle Rovanperä enkel ledning, 2:15 minuter före Eric Camilli i Ford Fiesta R5 MK2, fransmannen har dock närmat sig i sträcktider sedan morgonen då tiden flög iväg.
- Vi har lärt oss massor om bilen. Mycket jobb kvar att göra, men morgondagens sträckor blir intressanta med den här bilen, förklarar M-Sport föraren.
Redan på fredagens första sträcka körde Eerik Pietarinen av vägen, någon omstart är inte aktuell efter skadorna på bilen, för övrigt bilens första tävling - bilen var den första privata Fabia R5 Evo att lämna fabriken före helgens start.

Loubet i WRC2 ledning.
I WRC2 klassen var Emil Lindholm den ende som kunde lura Rovanperä på en sträckseger som R5 åkare, men han försvann också strax efteråt när hjulupphängningen brast efter en stenträff på ss3.
För den privata WRC2 klassen är det Pierre-Louis Loubet i nya Skoda Fabia R5 Evo som leder, har närmare 50 sekunder till Nikolay Gryazin som hade turen på sin sida under dagen när han stukade bakpartiet på sin Skoda. Han har Takamoto Katsuta jagandes tiondelen bakom i nya Ford Fiesta R5 MK2.
Jari Huttunen och Johan Kristoffersson går bakom i klassen, Svensken två minuter från ledaren.

Svenskarna på JWRC pallen.
Tom Kristensson och Henrik Appelskog har varit på hugget i Junior WRC klassen, en handfull sträcksegrar och stabil ledning i klassen med 24 sekunder till Jan Solans. Dennis Rådström och Johan Johansson har också fått med ett par sträcksegrar hem, likt Spanjoren Solans. För Svenskarna är det tredjeplats efter att ha blivit passerade av Jan på dagens näst sista sträcka - fyra sekunder mellan dem.

Punktering för Flodin.
För Patrik Flodin och Göran Bergsten i R5 klassen utom VM tävlan har en punktering förstört jakten på tider, lika så två strukna sträckor efter olyckor där de fått idealtider. Med kvällens sista publiksträcka kvar är Svensken 10:e R5 bil, minuten bakom Kristoffersson.
19:e i R2 klassen är Kari Hytönen med Ida Lidebjer Granberg som co-driver.

Åtta sträckor på 13 mil väntar lördagen, fyra sträckor i en loop som körs dubbelt. Start 07:10 Svensk tid och in för service runt 18-tiden efter avslutad etapp.


Neste Rally Finland:
»
Resultat, sträcka för sträcka.
» Resultat Shakedown.
» WRC Video.
» Direkt till RedBull TV.
» Anmälningslista.
» Tidsplan.
» Officiell hemsida Neste Rally Finland.
» Officiell hemsida WRC.


Specialsträckor: Neste Rally Finland.

Sträckor torsdag:
18:00; SS01 Harju 1 2.31km.
X
X
X
X

Sträckor fredag:
07:18; SS02 Oittila 19.34km.
X
X
X
X
08:21; SS03 Moksi 1 20.04km.
X
X
X
X
09:24; SS04 Urria 1 12.28km.
X
X
X
X
10:16; SS05 Ässämäki 1 12.33km.
X
X
X
X
11:39; SS06 Äänekoski 1 7.76km.
X
X
X
X
14:24; SS07 Moksi 2 20.04km.
X
X
X
X
15:27; SS08 Urria 2 12.28km.
X
X
X
X
16:19; SS09 Ässämäki 2 12.33km.
X
X
X
X
17:42; SS10 Äänekoski 2 7.76km.
X
X
X
X
19:00; SS11 Harju 2 2.31km.
X
X
X
X

Sträckor lördag:
07:05; SS12 Pihlajakoski 1 14.37km.
X
X
X
X
08:10; SS13 Päijälä 1 22.68km.
X
X
X
X
09:08; SS14 Kakaristo 1 18.80km.
X
X
X
X
10:34; SS15 Leustu 1 10.50km.
X
X
X
X
14:08; SS16 Pihlajakoski 2 14.37km.
X
X
X
X
15:10; SS17 Päijälä 2 22.68km.
X
X
X
X
16:08; SS18 Kakaristo 2 18.80km.
X
X
X
X
17:34; SS19 Leustu 2 10.50km.
X
X
X
X

Sträckor söndag:
07:38; SS20 Laukaa 1 11.75km.
X
X
X
X
08:38; SS21 Ruuhimäki 1 11.12km.
X
X
X
X
10:01; SS22 Laukaa 2 11.75km.
X
X
X
X
12:18; SS23 Ruuhimäki 2 11.12km.
X
X
X
X

Publicerad: 2019-08-02 19:55:01






180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seFör andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.

Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...

Publicerad: 2026-04-22 11:45:10


NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
© emotorsport.seNorska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.

70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...

Publicerad: 2026-04-22 09:01:38


Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.