NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tom Kristensson gör sig redo för Australiensisk rallyäventyr i maj.
Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
PRESSRELEASE

SMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydvästra Australien. Tävlingen äger rum den 23-25 maj.
En fantastisk möjlighet och ett verkligt äventyr att köra ett rally på andra sidan jordklotet, säger Tom, jag har svårt att ta in det just nu.

Man kommer att köra en Skoda Fabia R5 från Maximum Motorsport tillsammans med Pedders Rallyteam. Båda teamen har varit med länge i rallysvängen i Australien och har stor erfarenhet av rally.
Det är något av en slump att det här äventyret kom till stånd överhuvudtaget, säger Tom.
Jag var via Patrik Sandell i Östersund med på ett event som engelska Tuthill arrangerade på en sjöis i Jämtland i vintras, där folk från olika delar av världen kom och körde rallybilar. Med på eventet var även en herre vid namn Dean Herridge, och som äger och driver Maximum Motorsport i Australien. Vid en lunch satt han och jag och pratade rally, han kände till mig sedan junior-VM. Eftersom jag nämnde att jag inte hade några direkta planer för 2025 ännu, tyckte han att då kunde det passa bra med ett rally i Australien, och att han skulle höra av sig om några dagar igen.

Jag trodde han skämtade och sa att gör du så! Några dagar senare ringde han, och det visade sig att han och teamet komponerat ihop ett väldigt seriöst erbjudande som jag inte kunde motstå, och tack vare mina fantastiska partners så kom vi fram till att det gick att lösa. Så på den vägen är det, säger Tom

Forest Rally är en anrik tävling som arrangerats 44 år och varit en deltävling i Australienska Mästerskapet 39 gånger. Årets rally börjar på fredagskvällen den 23 maj med en Rally Show och ceremoniell vid havet intill Busselton Jetty några mil från Nannup. På lördagen körs 6 sträckor och på söndagen även 6 sträckor i skogarna runt Nannup, totalt 18,4 mil specialsträckor.

Australiska Mästerskapet blir i år ännu tuffare, då bl.a. Hayden Paddon från Nya Zeeland, med VM-meriter och Europamästare både 2023 och 2024, Toyota Gazoo Racing Team Australia och Scott Pedder i den senaste versionen av Skoda RS Rally 2 kommer att köra mästerskapet. Scott ligger på andra plats i mästerskapet efter första deltävlingen, Rally of Canberra.
Vi kommer att köra rallyts officiella test på torsdagen för att känna på australienskt grus, det skiljer sig nog en del på hur det är här hemma. Sen är det även många andra förberedelser som skall till för en sådan resa, så det är fullt upp, men det skall bli superkul och spännande, säger Tom.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-04-16 21:25






68 bilar till Rally Italia Sardegna, Solberg ende Svensk i fältet.
© Hyundai Motorsport.Till helgen det Portugisiska VM rallyt, men redan 5-8:e juni körs nästa, Rally Italia Sardegna. 68 ekipage till start som ska köra 32 tuffa mil special fördelat över 16 sträckor från Olbia.

Tolv bilar till Rally1.
12 deltagare för Rally1 klassen där Toyota Gazoo Racing även här stället de...

Publicerad: 2025-05-13 18:58


Inför Rally de Portugal, Startfält, Tidsplan, Resultat och länkar.
© Pure WRC Agency.Årets femte WRC deltävling är Rally de Portugal med 95 ekipagen som ska köra 24 sträckor på 34 mil. Rallyt inleder med en publiksträcka torsdag kväll. Fredagen blir längst med närmare 15 mil special på 10 specialsträckor.
Lördagen med sju sträckor, tre som går dubbelt och en avslutande publiksträck...

Publicerad: 2025-05-12 21:06


Fullmatad svensk rallyhelg väntar, sex rallyn och 537 tävlande!
© emotorsport.seDet blir en fullmatad rallyhelg i Sverige, lördagen bjuder sex tävlingar och dit kan 537 tävlande ekipage räknas in, lägg där till några föråkare som också gasar på sträckorna.

Störst är Badhotelletrallyt hos Team Skogsåkarna där Bilsport RallyCup, 1300 Rallycup, Klassiska Rally Cupen, Historiska...

Publicerad: 2025-05-12 20:10


Sveriges Television sänder närmare 20 timmar från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia!
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia är kommande ERC deltävling den 29-31:e maj, det Svenska rallyt med Karlstad som bas för Europaeliten men också Svenska eliten. För EM förarna väntar 18,5 mil grusvägar fördelat över 17 sträckor.

Rallyt inleds med kval på torsdag förmiddag, kvalet kommer ni kunna...

Publicerad: 2025-05-11 22:21


TV-tablå inför helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Till helgen avgörs det Portugisiska VM rallyt, WRC Rally de Portugal med 24 specialsträckor - fyra Svenska namn med Oliver Solberg och Jonas Andersson för WRC2 klassen där 47 ekipage tävlar om poäng. I Junior WRC klassen hittar vi Mille Johansson och Johan Grönvall.

Rallyt inleds med shakedown to...

Publicerad: 2025-05-11 21:39


ERC-tabellerna efter Rally Hungary - Carlberg i JEM ledning!
© @World / Red Bull Content Pool.Årets andra deltävling för ERC-serien, lika så den andra för Junior ERC serien. Som ledare i tabellen är nu polske Miko Marczyk jagad av Mads Östberg och Nikolay Gryazin, den sistnämnde körde inte helgens deltävling. Helgens vinnare, finske Roope Korhonen hoppade direkt upp som fyra i tabellen inför...

Publicerad: 2025-05-11 21:09


Foto från Götenerundan.
© emotorsport.seUnder lördagen avgjordes Götenerundan hos Götene MK, det var två sträckor dubbelt under dagen för de totalt närmare 100 bilarna som gjorde upp. Det tävlades om poäng för västsvenska Mega Rally Cup.
Snabbast totalt i rallyt var David Nattsson före Stig Andervang - som trea var Appendix K vinnaren To...

Publicerad: 2025-05-11 20:42


Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
© emotorsport.seCalle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.

Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...

Publicerad: 2025-05-11 18:22


Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...

Publicerad: 2025-05-11 18:09


15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.

Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...

Publicerad: 2025-05-11 09:47


Tidigare nyheter:
TV-tablå inför helgens WRC Rally de Portugal.
ERC-tabellerna efter Rally Hungary - Carlberg i JEM ledning!
Foto från Götenerundan.
Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico.
» Sveriges Television sänder närmare 20 timmar från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia!
» Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
» 60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
» Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten.
» Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
» TV-tablå inför helgens WRC Rally de Portugal.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.