Hur laddar man bäst upp inför ett VM-rally? Jo, med avslappnad bilkörning förstås. Och gärna med en stor och tung husbil. Rallystjärnan Oliver Solberg gasar sig i maklig takt norrut från Estland till Finland och nästa snabba grusrally - det blev en andra raka andraplats när du nu bär hem till Sverige igen.
Här är Olivers bästa husbilstips.
Det har blivit tradition för Oliver Solberg att tillsammans med blivande frun Chloe ta husbilen till VM-tävlingarna i Estland och Finland. Resan blir både uppladdning, skön avkoppling och en stund tillsammans i lugn och ro.
Även mamma Pernilla och pappa Petter åker husbil och karavanen Solberg tar sig lugnt norrut. För det är ingen stress när Oliver Solberg byter den lätta och snabba rallybilen till en tung och långsam husbil.
Det avslöjar Oliver Solberg även när han får lista sina fem bästa råd till alla som ska ut på en husbilsresa i sommar - ja än finns det chans under fina sensommardagar. Här delar Oliver med sig av sina fem bästa tips för en perfekt husbilstrip.
Förberedelser vinner:
Precis som inför en specialsträcka i rally så börjar den perfekta resan långt innan du vrider om tändningsnyckeln eller trycker på startknappen.
Lita på din maskin:
Kontrollera däcken, alla vätskor och bromsarna. Självförtroende kommer med en välpreparerad bil.
Jaga upplevelser och inte klockan.
De bästa vägarna är inte alltid de snabbaste. Ta tid på er och räkna med att resan tar längre tid än med vanlig personbil.
Anpassa er till situationen.
Regn, grus och förhoppningsvis solsken, läs av vägen och kör därefter. Kör säkert.
Skapa minnen och räkna inte mil.
Det är resan som är själva målet, det är den du kommer att komma ihåg.
Tidigare under säsongen har Oliver Solberg jagat sträcksegrar och totalsegern i rally även när det rent taktiskt hade varit bättre att ta det lite lugnare och säkra poängen. I Estland klarade han av att hålla huvudet kallt.
– Det handlade mycket om att kontrollera min egen hjärna och inse att jag hade inte samma flyt i körningen som Sami Pajari. Då fick jag acceptera det. Jag var i alla fall snabbare än alla andra.
Nu har Oliver Solberg fått kvitto efter en ny andraplats i Finland på att han fortfarande är snabb, han vann de avslutande två sträckorna av Rally Estland och snabbast under söndagen i Finland, han har sett att han också kan vinna på att ta det lite lugnare.
Så vem är då bättre än Oliver Solberg att ge förartips till alla både erfarna och oerfarna husbilsförare som är ute på sommarvägarna.
Se längre fram än alla andra.
Dina ögon är de som ska se till att körningen är säker. Du sitter högt i en husbil så utnyttja det och titta alltid långt framför din egen bil.
Full gas är inte alltid bäst.
Mjuk och följsam styrning, inbromsning och gaspådrag ger en säkrare körning.
Ge dig själv plats.
En husbil behöver tid på sig att stanna och behöver utrymme för att kunna andas. Ge dig själv tid genom att planera körningen och håll avstånd.
Vet din storlek.
Höjd, bredd och svängradie – allt är större och mer på en husbil så tänkt ett steg före. För du vill inte fasta under en bro eller i infarten till ett parkeringsgarage.
Njut av varje kilometer.
Resmålet är säkert fantastiskt men det är ute på vägen du har det riktiga äventyret. Så njut av att köra - njut av sensommaren så hörs vi från Paraguay med nästa WRC deltävling.
Publicerad: 2026-08-05 09:01:29