|
 Nytt 1-årigt avtal tryggar Rally-SM. PRESSRELEASE
Svensk Bilsport har tecknat ett nytt ettårigt samarbetsavtal med arrangörerna av Rally-SM, Motorarrangörerna i Sverige, MAS. Det innebär att Rally-SM 2020 är tryggat, och inom kort kommer mästerskapstävlingarna att presenteras.
– Vi är glada över att vi har kommit överens samt att det finns en arrangörsmässig långsiktighet för mästerskapet, säger Lars Mattsson, ordförande MAS, och Anna Nordkvist, VD för Svensk Bilsport, i ett gemensamt uttalande.
Svensk rallysport befinner sig sedan några år tillbaka i en uppåtgående kurva både sett till elit, bredd samt tävlingar, inte minst avseende Rally-SM.
Denna framgång med Rally-SM bygger på ett mentorskap där etablerade SM-arrangörer stöttar nya. En viktig målsättning med Rally-SM:s ”nytändning” är att ge nya och unga förare utrymme att tävla i större sammanhang.
– Rally-SM ska genom samarbete och kvalitetssäkring stärkas som mästerskap, som varumärke och som plantskola för svenska rallytalanger, framtida WRC-förare, förklarar Lars Mattsson, MAS som organiserar 13 SM-arrangörer.
– Vi är mitt i en resa, återtåg, för ett folkkärt mästerskap i en svensk nationalsport, fortsätter han.
Anna Nordkvist framhåller rallysporten som en av grundpelarna för svensk bilsport.
– För Svensk Bilsport är det viktigt att rallysporten, precis som våra övriga sportgrenar, utvecklas och blir mer attraktiva för såväl, förare, arrangörer och publik. Det har MAS arbetat väldigt hårt med under åren och det är något som vi tillsammans vill fortsätta utveckla för svensk rallys bästa och ett starkt och kvalitetssäkrat mästerskap är, utöver den årliga WRC-deltävlingen i Värmland, en hävstång för rallysporten och annan svensk bilsport. Från Bilsportförbundets sida följer vi idag upp unga rallytalanger genom vårt arbete med juniorlandslaget i rally. I vår juniorsatsning har många duktiga förare och kartläsare fostrats genom åren. Allra senast Emil Bergkvist, regerande juniorvärldsmästare, samt årets toppduo i JWRC – Tom Kristensson och Dennis Rådström, säger Anna Nordkvist.
Tävlingskalender för 2020
» Sandviken 31 januari – 1 Februari
» Vännäs 28-29 Februari
» SSR 22-23 Maj
» Skillingaryd 26-27 Juni
» Hässleholm 14-15 Augusti
» ESR 4-5 September
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-07-10 08:09:48
|
|
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.
Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...Publicerad: 2026-06-10 05:54:22
SverigeSerien får egen profil. Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...Publicerad: 2026-06-09 17:43:36
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Nu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.
Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...Publicerad: 2026-06-09 13:03:18
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.
Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...Publicerad: 2026-06-09 09:01:13
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Den tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.
Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...Publicerad: 2026-06-09 05:48:05
Foto från Tjustknäppen.
Under lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.
Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...Publicerad: 2026-06-08 21:08:39
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen. Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...Publicerad: 2026-06-08 17:59:14
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien. Onotade rallyserien körde under lördagen årets tredje deltävling, Enerco Malmjärn Runt hos Hofors MS. Vi tar en snabb titt i tabellen efter helgen och kikar hur läget ser ut inför kommande deltävlingar, närmast Engh Mek Rallyt hos Bärke MK den 15:e augusti.
För trimmat 2wd ser vi Peter Johansson,...Publicerad: 2026-06-08 09:01:11
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Sommarens historiska och givna klassiker, Midnattssolsrallyt körs i år från Tierp Arena med MK Tierp som arrangör ihop med KAK. Rallyt som stängde anmälan på 180 bilar får delar av helgen sällskap av Rally Uppland för Supercupen och Upplands DM som just nu fyller på med 20-talet bilar - dit stänger ...Publicerad: 2026-06-07 18:38:42
|
|
Tidigare nyheter:
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Stage Event Skållerud centrum för Rally Killingen & SM Veckans Rallysprint.
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
Full fart och dramatik i Borlänge – Sprintcupens andra helg avgjord.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |