NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jaanus Ree/Red Bull Content Pool.
© Jaanus Ree/Red Bull Content Pool.
Oliver Solberg och Aaron Johnston snabbaste R5 ekipage utanför VM klass.

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Ole Christian Veiby och Jonas Andersson ledde WRC2 klassen under dagen, nu tvåa bakom Mads Östberg inför fortsättningen.

© Milano Racing.
© Milano Racing.
Fin debut för nya R4:an i Rallye Monte Carlo, Astier fyra vid sidan om VM åkarna.
Östberg och Veiby i WRC2 topp, Solberg snabbast utanför VM.

Sebastien Ogier och Elfyn Evans ses i täten av Rallye Monte Carlo, men hur ser det ut en bit nedåt i fältet bland de Svenska och Norska deltagarna.

Östberg punkterade, men leder.
Tia totalt och tredje bästa R5 ekipage är Mads Östberg ihop med Torstein Eriksen, de drabbades tidigt idag av punktering och tappade ett par minuter, kört fort och håller ledningen i WRC2 klassen sedan Ole Christian Veiby också punkterat och förlorat ett par minuter.
- Det är ok, glad att vi är genom dagen, väldigt svårt redan från början idag. Vi kämpade efter punkteringen och vet att i det här rallyt kan allt hända. Självklart är vi glada att vara tillbaka i ledningen, förklarar Mads.

Även Veiby punkterade.
Platsen bakom ses för Ole-Christian Veiby och Jonas Andersson, de är 13,9 sekunder från ledaren inför lördagen och norrmannen förklarar.
- En svår dag, vi hade otur med punkteringen men sådan är sporten.

Stark debut av Solberg.
Åttonde ekipage i totala Rally 2 klassen är Oliver Solberg och Aaron Johnston, för Oliver är det debut i rallyt och han gör det starkt. Säger sig själv köra utan press eller resultat, han är där för att se och lära.
Hittills är Oliver snabbaste ekipage utanför VM klassen, har bland annat rutinerade Nikolay Gryazin bakom sig bland flera snabba namn.
- Första dagen avverkad och et har varit en riktigt bra dag. Känslan blir bara bättre och bättre, utvecklas och lär sig massor. Även att jag inte tittar på klockan så det häftigt att vara tredje snabbaste R5 ekipage på ss6, förklarar Oliver nöjt.

Bra tempo på Fiat MR 500X R4.
Debut för R4 i VM, två Rally 2 ekipage under R4 klassen till start, bäst är Raphaël Astier som ökar tempot efter hand i Milano Racings Fiat MR 500X R4, ligger nu 14:e totalt.
Debuten visar också på en fjärdeplats hittills av de icke i VM klass tävlande, om än 9 minuter från Solberg. Längre ned i listan är Dacia Sandero R4 med mindre rutinerade Ermanno Dionisio som förare.


Rallye Monte Carlo:
»
Resultat, sträcka för sträcka.
» Resultat Shakedown.
» WRC Video.
» Direkt till RedBull TV.
» Anmälningslista.
» Tidsplan.
» Officiell hemsida Rallye Monte Carlo.
» Officiell hemsida WRC.


Specialsträckor: Rallye Monte Carlo.

Sträckor torsdag:
20:38; SS01 Malijai - Puimichel 17.47km.
X
X
X
22:26; SS02 Bayons - Bréziers 25.49km.
X
X
X

Sträckor fredag:
08:36; SS03 Curbans – Venterol 1 20.02km.
X
X
X
09:56; SS04 Saint-Clément – Freissinières 1 20.68km.
X
X
X
11:21; SS05 Avançon – Notre-Dame-du-Laus 1 20.59km.
X
X
X
13:54; SS06 Curbans – Venterol 2 20.02km.
X
X
X
15:14; SS07 Saint-Clément – Freissinières 2 20.68km.
X
X
X
16:39; SS08 Avançon – Notre-Dame-du-Laus 2 20.59km.
X
X
X

Sträckor lördag:
09:38; SS09 Saint-Léger-Mélèzes – Bâtie-Neuve 1 16.87km.
X
X
X
10:56; SS10 La Bréole – Selonnet 1 20.73km.
X
X
X
14:08; SS11 Saint-Léger-Mélèzes - Bâtie-Neuve 2 16.87km.
X
X
X
15:26; SS12 La Bréole – Selonnet 2 20.73km.
X
X
X

Sträckor söndag:
08:17; SS13 La Bollène-Vésubie – Peïra-Cava 1 18.41km.
X
X
X
09:08; SS14 La Cabanette – Col de Braus 1 13.36km.
X
X
X
10:55; SS15 La Bollène-Vésubie – Peïra-Cava 2 18.41km.
X
X
X
12:18; SS16 La Cabanette – Col de Braus 2 13.36km.
X
X
X

Publicerad: 2020-01-24 19:44:44






Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
© emotorsport.seDen 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.

I veckan hade klub...

Publicerad: 2026-06-10 21:27:56


Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.