NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER


  RALLY SWEDEN
      2026


   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Hannu Rainamo.
© Hannu Rainamo.
EKS JCs Mattias Ekström och Emil Bergkvist slutade under helgen femma i klassen WRC 3.
Ekström och Bergkvist femma i rally-VM i Finland.
PRESSRELEASE

Mattias Ekström och Emil Bergkvist blev bästa svenskarna i klassen WRC3 under rally-VM i finska Rovaniemi. Duon, som kör för teamet EKS JC, placerade sig på en femteplats i helgens deltävling.

Under söndagen avslutades FIA WRCs Arctic Rally Finland. I klassen WRC3 räckte det till en femteplats för teamet EKS JC. Bakom ratten fanns tidigare rallycrossvärldsmästaren och dubbla DTM-mästaren Mattias Ekström och kartläsare Emil Bergkvist, före detta Juniorvärldsmästare i rally. Ekipaget kom till start i klassen WRC 3 med en Škoda Fabia Evo Rally2, som servas av det nyligen sammanslagna teamet EKS JC.

Den svenska duon hade en lite tuff inledning, med fastkörning under shakedown och en tiondetid på SS1. Under lördagens första sträcka, SS3, hittade de flytet och kunde höja farten. De klättrade i resultatet och var uppe och nosade på en tredjetid på SS6. Tempot räckte tillslut till en hedersvärd femteplats i tävlingen.

För EKS JC kom ännu ett ekipage till start: tyska Albert von Thurn und Taxis och österrikiske kartläsaren Berhnard Ettel. Duon hade en kämpigare tävling än sina teamkompisar efter att kört av vägen och fastnat i en snövall på SS3. De tvingades bryta, men kunde komma tillbaka för söndagens två sträckor efter ett växellådsbyte. De avslutade med två femtondetider i klassen.

Joel Christoffersson, teamchef EKS JC:
"Jag är jättenöjd med helgen. När vi åkte hit visste vi inte riktigt vad vi kunde förvänta oss, men målet var hela tiden en topp fem-placering i WRC 3. Luften gick ur oss lite när Mattias fick en så pass dålig start på fredagen. Men sen visade han bra tempo med snabba sträcktider, och kunde tillslut knipa en femteplats. Sen är det alltid en intern fight mellan rallycrossförarna, så det kändes kul att vi kunde ta Johan [Kristoffersson] och bli bästa svenskarna i klassen."

Mattias Ekström, förare:
"Det blev ett på många sätt lyckat rally. Vi slutförde alla kilometer och utvecklade tempot genom tävlingen. Vi började för lågt på SS1, men därefter gick det uppåt och mot slutet kände jag mig självsäker och kunde hålla en hyfsat hög fart utan att ta några risker. Emil gjorde också ett bra jobb i bilen, så vi är nöjda. På lördagsmorgonen hittade vi en bra set-up på bilen och vi ändrade inte den under helgen – så jag skulle säga att vi lyckades riktigt bra där.

Generellt sett gav Arctic Rally Finland många lärdomar och erfarenheter. Det är alltid nyttigt att få köra såhär många kilometer i hög fart, och jag ser det som en bra uppvärmning inför Extreme-E. Jag skulle säga att vi uppnådde målet med tävlingen: bilen är hel, vi hade riktigt kul och lärde oss mycket. Jag kan inte heller tacka alla fans nog som har hejat på oss via på sociala medier, alla samarbetspartners som stöttat oss under den här tävlingen och de som jobbade hårt i depån för att leverera en bra bil."

Emil Bergkvist, kartläsare:
"Det har varit ett bra rally, tycker jag. Jag är faktiskt riktigt imponerad av Mattias, han har inte kört så mycket rally den senaste tiden och förarna här är riktigt snabba. Jag är också nöjd med mitt jobb. Det har varit väldigt roligt och vi ska vara nöjda med femteplatsen."


» Pressrelease från EKS JC.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-02-28 15:52:07






Christer minns triumfen i Rally Sweden 2022.
© Rally Sweden.Christer Hedlund vann 2022 den första västerbottniska upplagan av Rally Sweden Historic.
Ett fint minne och hittills min bästa prestation och känsla då det gäller rallysporten, säger Lycksele MK-föraren och syftar inte minst på att han då hade en stor personalgrupp från Maxmoduler på plats...

Publicerad: 2026-01-20 09:02:40


Startfält, Tidsplan, TV-tablå, Länkar & Nyheter inför Rallye Monte Carlo.
© Toyota Gazoo Racing.WRC premiär 2026, anrika Rallye Monte Carlo med sina förrädiska vägar, torr asfalt som snabbt skiftar till blöt, frusen eller snöfylld upp över bergen, lika snabbt skiftar det tillbaka när bilarna går mot mål på andra sidan bergen.
17 specialsträckor på 339km ska avgöras under fyra dagar - utöver d...

Publicerad: 2026-01-20 05:55:45


Stål Engineering-sprinten flyttas till 1/2.
Skutskärs MS flyttar tävlingen Stål Engineering-sprinten från kommande helg till den 1:e februari.
- Allt för att säkerställa att det blir så bra som möjligt med underlaget på vägen.

De som är anmälda ligger kvar, om ni inte kan åka på det nya datumet måste ni avanmäla er. Om man vet med...

Publicerad: 2026-01-19 21:19:06


Calle Carlberg till SM-premiären i Sandviken – kör Toyota GR Yaris Rally2 för GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Nu står det klart att den regerande europamästaren Calle Carlberg kommer till start i årets Rally SM premiär, Vinterpokalen i Sandviken. Carlberg kliver in i en Toyota Yaris Rally2 och representerar GK Door Team Sweden.

Efter en succéartad säsong ute i Europa återvänder Calle Carlberg till den s...

Publicerad: 2026-01-19 19:12:05


Victor & Jonas tillbaka i Rally SM.
© emotorsport.seVictor Karlsson, Vimmerby MS tillsammans med co-driver Jonas Sandberg, Norrköpings MK siktar på comeback i Rally SM 2026.

2023 var senast Victor sågs på startlinjen i Rally SM, nu siktar duon mot en ny säsong. Och om tre veckor inleds säsongen i Sandviken.
- Vi ser verkligen fram emot att var...

Publicerad: 2026-01-19 13:25:34


Slovakisk Hyundai-åkare till SM premiären, 20-talet ekipage anmälda.
© emotorsport.se36-årige Slovaken Robert Kolcak med Hyundai i20 N Rally2 ses i listan för Rally Sweden, innan dess testar han på vinterföret i Rally SM premiären Ekmans Vinterpokalen.

SM-premiären har en tyst framtoning, i slutet på veckan stänger anmälan och just nu drygt 20 ekipage. Kolcak delar Internationell...

Publicerad: 2026-01-19 12:05:44


Sjökvist om Finska rallydebuten, femma i Rally3-klassen.
© I Sjökvist Motorsport.Finska Mästerskapet startade med helgens SM Mikkeli Ralli,
- En lång och rolig dag slutade med ett hyfsat resultat med femteplats i vår klass och 14:e totalt bland alla klasser, summerar Isak Sjökvist ihop med co-driver Simon Lindström i Renault Clio Rally3.

Vi har haft riktigt kul och sa...

Publicerad: 2026-01-19 10:30:00


Ted Malm årets eldsjäl inom Svensk rallysport - tar del av Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond.
© Malm Motorsport.- Det är med oerhörd stolthet och tacksamhet som jag igår fick ta emot ett för mig helt otroligt pris inför 700 personer på Svenska Bilsportgalan, berättar Skånske Ted Malm som ihop med eget tävlande också driver Volvo Euro Cup.

Det var inget annat än utmärkelsen "årets eldsjäl inom svens...

Publicerad: 2026-01-19 07:45:29


1300 Rallycup summerar händelserik Finnskogsvals - Strömberg vann premiären.
© Magnus Hansson.Tävlingspremiär för 1300 Rallycup i Finnskogsvalsen, suget efter att få tävla igen var stort bland de nio startande i Sveriges äldsta rallycup. Det såg ut att bli ett fint vinterrally under veckans början men ösregn och mildgrader gjorde förhållandena svårbemästrade för alla som ställde upp, men väd...

Publicerad: 2026-01-18 22:03:38


Fyra krokiga sträckor på Östersunds Motorstadion, Grande vann Vintersprinten 1.
© Jämtlands MK.Jämtlands MK med Vintersprinten 1 - att köra rally på riktigt krokiga sträcker, det innebär givetvis mycket hårt slitage på underlaget. Tack vare ambitiös preparering av vägarna inom Östersunds Motorstadion, kunde JMK bjuda på sträckor som höll för trycket.

Visst blev det lite moddigt andra varv...

Publicerad: 2026-01-18 19:34:53


Tidigare nyheter:
Ted Malm årets eldsjäl inom Svensk rallysport - tar del av Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond.
1300 Rallycup summerar händelserik Finnskogsvals - Strömberg vann premiären.
Fyra krokiga sträckor på Östersunds Motorstadion, Grande vann Vintersprinten 1.
Fem vinnare när Volvo Euro Cup inledde i Finnskogsvalsen / Helmiarallyt.
C-förare Grande i Starlet snabbast runt Vintersprinten 1.
TV-tablå för Rallye Monte Carlo, så ser ni Olivers framfart i årets WRC premiär.
Hyundais WRC-förare vann Finska Mikkeli Ralli i Skoda - uppåt och nedåt för Svenskarna.
Carlberg sekundvann Finnskogsvalsen / HelmiaRallyt - Nygren snabbast i 2wd.
Larsen vann stort i NM-premiären, Sigdalsrallyt - Grahn bröt som fyra totalt.
Sesks redo för 6-7 Ford Puma Rally1 starter 2026 - ihop med utvalda ERC-tävlingar.
Jämtlands Mk kör igång rallyvintern med söndagens Vintersprint.
Följ Finnskogsvalsen / HelmiaRally, SM Mikkeli Rally och Sigdalsrallyt - Resultat, Radio & Tracking.
26 ekipage för Rally Sweden Historic.
Listan släppt, 59 ekipage för Rally Sweden - fem Svenska ekipage i VM klasser.
Junior EM mästaren Calle Carlberg tar steget till Junior VM 2026.
Reiersen, Grahn och Hvaal med JC Raceteknik till Rally Sweden i WRC2.
Ingen Arne Rådström till start i Rally Sweden Historic.
90-talet bilar i lördagens Finnskogsvalsen / HelmiaRallyt.
Nybildade EM Motorsport premiärkör i Torsby - två Subaru i teamet.
Korhonen i WRC2 med Printsport - Kauppinen mot internationella starter, båda till Rally Sweden.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skogsåket 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Ekmans Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Rallye Monte-Carlo 22-25/01


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Motorsportsalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.