NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER


  RALLY SWEDEN
      2026


   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© IKsport Racing.
© IKsport Racing.
Dennis och Johan kör Ford Fiesta Rally4 i Kroatiska VM rallyt.
Dennis Rådström och Johan Johansson kör Rally-VM i Kroatien.
PRESSRELEASE

Rallyföraren Dennis Rådström från Torsby har tillsammans med kartläsare Johan Johansson från Valdemarsvik de senaste åren tävlat i Junior-VM och EM i rally, och ska till i år göra en satsning på SM i den högsta klassen. Men på grund av pandemin har säsongspremiären på hemmaplan blivit uppskjuten till sensommaren. Dennis och Johan behöver dock inte vänta så länge på att sitta i en rallybil, utan det står nu klart att de gör comeback i Rally-VM när nästa deltävling körs i Kroatien 22-25 april. De kommer tävla för det Slovenska teamet IKsport Racing i en Ford Fiesta Rally4, samma biltyp som de tidigare kört i Junior-VM och EM.

Först och främst är vi oerhört glada att ha fått denna chansen och att IKsport Racing hörde av sig med möjligheten att köra deras bil i VM-tävlingen. Vi har både kört tester och tävlat med dom innan och har en god relation. Det är ett professionellt team med mycket passion för rally. Vårt huvudmål för året är fortfarande SM, men med kalendern framflyttad gäller det att hålla i gång och köra. Då är detta ett alternativ som ger oss mycket mil bakom ratten. Sen är vårt långsiktiga mål fortfarande att köra i VM, och då gäller det att ta tillvara på sådana här möjligheter, säger Dennis.

Kroatiens VM-rally är nytt in i VM-kalendern för i år och körs helt på asfalt. Dennis och Johan har sedan tidigare vart med och utvecklat Rally4 Fiestan ihop med M-Sport Polen som bygger Fords rallybilar, och känner sig därmed hemma i både bilen och på asfaltunderlaget.

Vi måste ha respekt för att vi inte kört tävling på länge. Men vi ska ha en testdag innan tävlingen och borde komma in i det snabbt igen. Vi siktar på att vara snabbaste Rally4-bil i tävlingen, fortsätter Dennis.

Det känns helt fantastiskt att vara till baka i VM, det är där vi vill vara. Det är en jättemöjlighet vi fått och en utmaning i ett helt nytt land. Men vi är komfortabla i bilen och våra noter funkar bra på asfalt. Så det känns väldigt bra, tillägger Johan.


» Pressrelease från Rådström Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-03-24 19:29:17






WebTV & tider Live från shakedown Rallye Monte Carlo, start klockan 14!
© Oliver Solberg.Klockan 14:00 körs shakedown inför Rallye Monte Carlo, se Oliver Solberg för första gången köra som fabriksförare i Rally1-klassen för Toyota Gazoo Racing. Svensken som sjunde bil ut på vägen första vändan kan ses live, lika så resultaten går mer eller mindre live.

Sträckan Gap mäter 4,25km där d...

Publicerad: 2026-01-21 12:10:46


Oliver Solberg, ”då slutar Ogier prata med mig”.
© Oliver Solberg.Totalt drygt 453 tävlingsmil på snö, is, asfalt, grus och sten i världens bästa rallybil mot världens bästa rallyförare. Oliver Solberg kallar det en en dröm som går i uppfyllelse. Vi kan också kalla det VM-säsongen i rally 2026.

Monte Carlo-rally inleder traditionsenligt rallysäsongen med 33,9 m...

Publicerad: 2026-01-21 11:06:23


Oliver Solberg, vägen från crosskart till fabriksförare i Toyota Gazoo Racing 2026.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Rekognoseringen är över, Rallye Monte Carlo rullar igång med shakedown under eftermiddagen - en som inleder sin karriärs första säsong som fabriksförare i högsta klassen är Oliver Solberg.

Rattar Rovanperä och Ogiers vinnarbil.
Han rattar här Toyota GR Yaris Rally1, den 16:e bilen som byg...

Publicerad: 2026-01-21 08:58:22


Grahn tävlar flitigt inför Rally Sweden, kör Elverumssprinten nästa helg.
© Grahn Motorsport.Adam Grahn tävlar flitigt, inledde med Sigdalsrallyt i Norska mästerskapet förra helgen, där blev det snurrning innan en felkod för motorn dök upp på displayen och man valde att bryta.

Den unge Svensken siktar på Rally Sweden som vinterns stora mål, därför tävlar han på Hankooks WRC-däck för att ...

Publicerad: 2026-01-21 05:55:00


Shakedown inför Rallye Monte Carlo, livesändning här onsdag 14:00.
© Toyota Gazoo Racing.Redan imorgon klockan 14:00 körs shakedown Gap, en 4,25km lång sträcka där WRC säsongen officiellt drar igång. Sträckan ger dem tävlande chansen till en extra test innan torsdagens rallystart.

Som sjunde bil ut ses Oliver Solberg och Elliott Edmondson i sin WRC-debut som fabriksförare med Toyota ...

Publicerad: 2026-01-20 21:25:33


Hallberg & Stigh med Mitsubishi Mirage för GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Patrik Hallberg och John Stigh till SM-premiären i en Mitsubishi Mirage! Hallberg har fått chansen att låna GK Door Team Swedens Mitsubishi Mirage till SM-premiären som avgörs i Sandviken den 6-7 februari.

Klassen Nationella 4WD blir en ny bekantskap och tufft motstånd väntas.
- Det ska bli...

Publicerad: 2026-01-20 19:23:10


Planeringen inför Rally-SM 2026 i full gång.
© Niklas Falk, Svensk Bilsport.Arbetet med Rally-SM 2026 är i full gång och förberedelserna inför årets säsong pågår enligt plan. Mästerskapet kommer att genomföras av Svensk Bilsport likt tidigare år.

Rally-SM drivs även fortsättningsvis med Jonas Kruse som anställd projektledare för att leda och samordna arbetet med mästersk...

Publicerad: 2026-01-20 15:38:11


Startordning Rallye Monte Carlo, Solberg sjua på vägen.
© Toyota Gazoo Racing.Första sträckan av WRC säsongen är bara dagar och timmar bort, onsdag eftermiddag går shakedown och dygnet senare första sträckan. Säsongen startar som fjolåret avslutades, om man ser till startordningen.

Mästare Sebastien Ogier går först ut på vägarna under shakedown och den inledande etappen. H...

Publicerad: 2026-01-20 11:01:18


Christer minns triumfen i Rally Sweden 2022.
© Rally Sweden.Christer Hedlund vann 2022 den första västerbottniska upplagan av Rally Sweden Historic.
Ett fint minne och hittills min bästa prestation och känsla då det gäller rallysporten, säger Lycksele MK-föraren och syftar inte minst på att han då hade en stor personalgrupp från Maxmoduler på plats...

Publicerad: 2026-01-20 09:02:40


Startfält, Tidsplan, TV-tablå, Länkar & Nyheter inför Rallye Monte Carlo.
© Toyota Gazoo Racing.WRC premiär 2026, anrika Rallye Monte Carlo med sina förrädiska vägar, torr asfalt som snabbt skiftar till blöt, frusen eller snöfylld upp över bergen, lika snabbt skiftar det tillbaka när bilarna går mot mål på andra sidan bergen.
17 specialsträckor på 339km ska avgöras under fyra dagar - utöver d...

Publicerad: 2026-01-20 05:55:45


Tidigare nyheter:
Christer minns triumfen i Rally Sweden 2022.
Startfält, Tidsplan, TV-tablå, Länkar & Nyheter inför Rallye Monte Carlo.
Stål Engineering-sprinten flyttas till 1/2.
Calle Carlberg till SM-premiären i Sandviken – kör Toyota GR Yaris Rally2 för GK Door Team Sweden.
Victor & Jonas tillbaka i Rally SM.
Slovakisk Hyundai-åkare till SM premiären, 20-talet ekipage anmälda.
Sjökvist om Finska rallydebuten, femma i Rally3-klassen.
Ted Malm årets eldsjäl inom Svensk rallysport - tar del av Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond.
1300 Rallycup summerar händelserik Finnskogsvals - Strömberg vann premiären.
Fyra krokiga sträckor på Östersunds Motorstadion, Grande vann Vintersprinten 1.
Fem vinnare när Volvo Euro Cup inledde i Finnskogsvalsen / Helmiarallyt.
C-förare Grande i Starlet snabbast runt Vintersprinten 1.
TV-tablå för Rallye Monte Carlo, så ser ni Olivers framfart i årets WRC premiär.
Hyundais WRC-förare vann Finska Mikkeli Ralli i Skoda - uppåt och nedåt för Svenskarna.
Carlberg sekundvann Finnskogsvalsen / HelmiaRallyt - Nygren snabbast i 2wd.
Larsen vann stort i NM-premiären, Sigdalsrallyt - Grahn bröt som fyra totalt.
Sesks redo för 6-7 Ford Puma Rally1 starter 2026 - ihop med utvalda ERC-tävlingar.
Jämtlands Mk kör igång rallyvintern med söndagens Vintersprint.
Följ Finnskogsvalsen / HelmiaRally, SM Mikkeli Rally och Sigdalsrallyt - Resultat, Radio & Tracking.
26 ekipage för Rally Sweden Historic.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skogsåket 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Ekmans Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Rallye Monte-Carlo 22-25/01


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Motorsportsalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.