|
  Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning. PRESSRELEASE
SMK Hörbys Tom Kristensson och Andreas Johansson, Åsele MS, vann årets andra deltävling i Rally SM, samtidigt den första på grus. Tävlingen arrangerades av Älmhults MK och avgjordes på lördagen med 9 specialsträckor på ca 9 mil runt om Älmhult.
– Det känns riktigt bra, säger Tom, skönt att vara tillbaka och köra rallybil och ha kul, vi gör det riktigt bra, och vilken bil, vilket team och vilket jobb jag och Andreas gör tillsammans!
– Eftersom jag inte kört någon tävling sedan början av september förra året, visste jag inte riktigt var jag stod. Dessutom i en bil, en VW Polo R5, som jag endast kört en gång tidigare i en SM tävling i Arvika 2023, som vi vann, så att det är en bra bil är det inte någon tvekan om, säger Tom.
– Vi gör det dock riktigt bra, lite avvaktande i början, men efterhand kommer vi in i det, och på slutet kunde vi öka tempot. På det hela en stabil körning på de fina men erkänt luriga vägarna med en hel del sten i kanterna som inte tillåter några misstag.
– Även de nya enhetsdäcken i årets SM, Hankook, fungerande väldigt bra, trots att de var en ny bekantskap.
– Det enda problemet var en punktering strax före mål på sista sträckan, som även var Powerstage, men det påverkade inte mer än att vi kunde vinna den.
Efter förmiddagens 6 specialsträckor norr om Älmhult var det jämt i toppen, men Tom och Andreas kunde efter en sträckvinst på sträcka sex ta ledningen med 0,4 sekunder före, något av tävlingens överraskning Kalle Gustafsson, Haninge MK, och SM-ledaren Dennis Rådström, MK Ratten, 7,6 sekunder efter.
Efter lunchuppehället väntade 2 längre sträckor sydost om Älmhult och avslutande Powerstage strax utanför Älmhult. Här ökade man tempot, samtidigt som Dennis fick problem med transmissionen, hans Toyota blev endast tvåhjulsdriven. Segermarginalen blev till slut 10,6 sekunder till Kalle Gustafsson och på tredje plats kom Kim Nydén SMK Linde. Totalt vann man 6 av tävlingens 9 sträckor.
– Det känns toppen med en bra tävling och seger innan resan och tävlingen i Australien längre fram i maj, säger Tom.
– Ett stort tack till GK Door Team Sweden för en bra bil och ett bra samarbete, mina partners och supporters som jag delar segern med, avslutar Tom.
Tom och Andreas körde inte första deltävlingen i Boden i vintras och kommer inte att köra nästa, EM-tävlingen Royal Rally of Scandinavia, där även SM ingår, då den kolliderar med resan till Australien.
I klassen Internationella 4WD leder Dennis Rådström på 42 poäng före Kalle Gustafsson 36 och Tom 30, efter full poäng i Silverratten.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2025-05-04 17:57:54
|
|
Så gick det i lördagens Krutrace.
Närmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.
Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...Publicerad: 2026-05-04 11:52:00
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
|
| |