NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Toyota Gazoo Racing.
© Toyota Gazoo Racing.
Otur för Oliver i Finland - siktar mot Paraguay.
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
PRESSRELEASE

Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Matti Latvala i WRC2-klassen.

Svensken anlände till Finland som WRC-vinnare i värsting klassen. Oliver Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson debuterade i WRC1-klassen med Toyota Gazoo Racing och dominerade den baltiska deltävlingen. Segern var Oliver Solbergs största seger i karriär hittills.

I Finland återvände Solberg till sin Printsport-drivna Toyota GR Yaris Rally2 för att fortsätta kampen om WRC2-titeln. Han jagade sin fjärde raka klasseger i WRC2 för att stärka sin ledning i toppen av den totala ställningen.

Men förhoppningen om finsk framgång grusades när duon oundvikligen träffade en sten i en kurva och kastades ner i diket på Saarikas-sträckan på fredagseftermiddagen.
Förändringen från Estland till Finland var ganska stor. Att vinna i Tartu med fabriksteamet Toyota Gazoo Racing var som en dröm som gick i uppfyllelse för både mig och Elliott, säger Oliver Solberg.

Att köra Toyota GR Yaris Rally1 var det bästa ögonblicket i mitt liv. Jag älskar Yaris Rally2, men det blir inte riktigt detsamma. Finland är ett rally jag verkligen gillar och vi har vunnit här de senaste två åren, så jag hoppades verkligen på ett liknande resultat den här gången.

Att köra på en lös sten som hade kastats ut på vägen av tidigare startande är en del av sporten och hör hemma på "oturskontot".
Det fanns egentligen ingenting vi kunde göra. Stenen skickade bilen ur riktningen vi hamnade i diket. Det är oturligt när sådana saker händer. Sporten kan ge dig några otroliga höjdpunkter, men den kan också leda till stora besvikelser. På lördagsmorgonen förlorade vi mer tid på grund av problem med vindrutetorkarna. Det regnade kraftigt så vi såg inte alls mycket, säger Solberg.

Solberg och Edmondson leder fortfarande WRC2-mästerskapet. Men reglerna är utformade så att andra tävlande fortfarande kan passera oss i totalen.
Som alltid med den här serien är det ganska svårt att se var alla är och var den största konkurrensen kommer ifrån. Vissa av förarna har fortfarande fler möjligheter att ta poäng.

Nästa VM-tävling äger rum i Paraguay den sista helgen i augusti.
Det kommer att bli ett stort äventyr för oss alla. Första gången i ett nytt land är alltid väldigt spännande. Jag ser fram emot att upptäcka vägarna, människorna och naturligtvis den otroliga sydamerikanska passionen för motorsport, säger Oliver Solberg.


» Pressrelease från Oliver Solberg.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Björn Waldegårds Minne 09/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Sviestadträffen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.