|
  Arrangörer och Partners se hit, Svenska RallyCupen planerar för 2026! PRESSRELEASE
Årets säsong av Svenska RallyCupen har två deltävlingar kvar, nu är det dags att lägga nästa års kalender. Arrangörer söker tävlingar för fullt inför 2026 hos distrikten och några intresserade klubbar har redan hört av sig till oss.
Grunden är som alltid en god spridning över grussäsongen, gärna med "en deltävling per lön" - d.v.s. en månad emellan. Vi planerna för 5-6 deltävlingar för säsongen.
Är du rallyarrangör 2026 och sugen på att köra en deltävling i Svenska RallyCupen? Låter det intressant så är ni välkomna att höra av er till oss på info@svenskarallycupen.se med lite kort information om ert tävlingsdatum och lite information kring ert tilltänkta upplägg för tävlingen.
Vi vill ha er intresseansökan snarast möjligt, inkomna intresseanmälningar utvärderas löpande i jakt efter en jämt fördelad kalender.
Några av våra grundkrav på tävlingsarrangörerna är som tidigare:
* 1-dagarstävling där man kan ha fri besiktning fredag kväll.
* Önskemål om cirka 40-50km special.
* Arrangörer skall kunna ta emot 180 startande.
* Liveresultat på webben, gärna rallyradio.
Vi fortsätter med cupens måtto att det ska vara enkelt och positivt att vara arrangör och tävlande i Svenska RallyCupen. Så erfarna, engagerade och aktiva rallyarrangörer, ta chansen och lämna in ert intresse att arrangera en deltävling i Svenska RallyCupen 2026 snarast möjligt.
Samtidigt arbetar vi med att säkra ett större prisbord och få in fler partners i cuper som vill vara med och synas tillsammans med alla de tävlande, ett perfekt sätt att utöka och nå en större kundkrets - utöver att synas i cupens grafiska profil finns också möjligheter att finnas med på plats vid deltävlingar och visa upp sin verksamhet.
Låter det intressant kan ni redan nu göra en första kontakt med oss så tar vi en vidare diskussion när kalender och upplägg för 2026 är färdigt.
» Mer info om Svenska RallyCupen, se ''Svenska RallyCupen''.
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2025-08-06 06:01:43
|
|
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Klassiker med Hässleholms GP hos just Hässleholms MK, det tävlas för Södras RS-DM med totalt ett 60 ekipage där varvlopp med tre varv per omgång går tre gånger under söndagen. Totalt ses 12 Danska ekipage genom fältet.
Victor Hansen gör andra starten med Citroen C3 Rally2, från EM på asfalt komme...Publicerad: 2026-05-02 09:43:42
|
| |