|
 Mästarmötet nästa i Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
På lördagen arrangerade Skillingaryd Motorklubb sitt årliga rally Skilling 500. I år har tävlingen för första gången haft Hestra strax norr om Gislaved som tävlingscentrum. På Isamon, Hestra SSK:s fina idrottsplats, fanns både start- och målplats samt serviceyta dit ekipagen mellanlandade efter två specialsträckor. Förarna bjöds vägar av mycket omväxlande karaktär söder och väster om startplatsen, sammanlagt fyra sträckor på sammanlagt 42 km.
Tävlingen ingick i Sydsvenska Mästerskapet, Sydsvenska Rallycupen, SSRC, samt i Smålands, Gotlands och Södras DM och var också den sista innan sommaruppehållet och också kvalificerande för Mästarmötet på Millebygden den 27 juli.
Snabbast totalt runt de fyra specialsträckorna var som så många gånger före Stoffe Nilsson med kartläsaren Jesper Johansson från Hässleholm. Han vann alla sträckor och segermarginalen till tvåan Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Växjö blev till slut strax över 30 sekunder. Dessa två är förstås bland de kvalificerade till Mästarmötet i 4WD och får fortsätta sin kamp i Älmhult. Robin går dessutom upp i ledning i den totala Prispottslistan. I B- respektive C-klassen i 4WD vann Ola Schön/Emelie Olsson, Tomelilla och Sofia Sörensson/Erika Ledin, Hörby och de får också vara med i Mästarmötet.
Ungdomsklassen som dagen till är fick starta utan avgift samlade elva startande. Ingen klass har sådan vidd i kunnande och fart men med en god sammanhållning vilket inte minst var tydligt vid prisutdelningen. Jacob Johannesson/Anette Pettersson, Gullabo tog ledningen men redan på SS2 tog Calle och Torbjörn Carlberg över den och höll den sen till mål. Jacob slutade två strax före Emil och Andreas Friman.
I klassen för A-förare trimmade bilar, 2WD, segrade välförtjänt och inte helt överraskande Johan Axelsson, Nässjö med hemmaklubbens Henrik Söderkvist som kartläsare. De vann två sträckor och hade inför sista sträckan en ledning på 1,4 sekunder till Jonas Åkesson/Mathias Bengtsson, Karlskrona, men ett litet misstag och en dikesvisit som mycket väl kunnat bli en rullning för Jonas gjorde att Johan och Henrik kunde ta en efterlängtad seger.
Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo fortsätter sin fina trend och kör in på andra plats i klassen fyra sekunder före klubbkamraten Mattis Olsson/Marcus Sundh.
En som gjorde sin bästa tävling sen klassbyte från Volvo Original till trimmat var arrangörsklubbens Alexander Axelsson med kartläsaren Nellie Karlsson. De slutade på en femte plats, bara en halv sekund från fjärdeplatsens Thomas Grönberg/Mikael Johansson, Oskarshamn.
I B 2WD kunde Simon Magnusson/Christoffer Svensson, Älmhult summera sin dag med fyra sträcksegrar och en total tolfte plats och en klar seger före Victor Bergsander/Christoffer Lund, Kullings. Johannes Haraldsson/Danny Holgersson gör årets bästa resultat med sin tredje plats, kanske för att hans Peugeot har rötterna i trakten och kände sig hemma.
Victor Hansen/Ida Lidebjer Granberg fortsätter sitt segertåg i C 2WD, denna gång med femtio sekunders marginal till en annan lovande junior, Linus Månsson/Carl Eriksson, Östgöta BF och ytterligare med god marginal till trean och klassledaren totalt i cupen Jan Kastenman/Josefine Gråberg, Kristianstad. Victor gjorde på SS3 en tid som föranledde tävlingsledningen att dubbelkolla men sanningen var att han på denna sträcka var trea totalt och bästa 2WD. Mycket imponerande!!
I VOC/Grupp F var det dags för ännu en match i kampen Levin versus Fredriksson. Patrik Fredriksson/Oskar Hedén ledde efter två sträckor men på långa SS 3 försvann den tredje växeln. I dessa Swish tider är det inte så lätt att få tag i växel så dagen var förstörd och Henrik Levin/Ida Isaksson kunde ta hem segern före Christer och Marie-Louise Westerdahl som gjorde en riktigt bra tävling. Det har synts uppgifter på att Christer har kört 400 tävlingar, vi ber om ursäkt för dessa felaktiga uppgifter, det skall vara cirka 550!!
B-klassen vanns av Arvid och Carl Tobiazon, Ryd men bara 0,9 sekunder före Andreas Persson/Magnus Andersson, Simrishamn. Deras ledning inför sista sträckan förvandlades till en andraplats efter ett litet men ödesdigert misstag. Ryds MK tar också tredje platsen genom Victor Johansson/Josefin Ingvarsson.
I samma bilklass men för C-förare rullade Marcus Kjellkvist/Inge Petersson, Skillingaryd på sista sträckan men kom ändå på tredje plats efter Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby på andra plats och ettan Simon och Anton Johansson, Wäxjö
I Grupp E:s A-förarklass kunde en punkteringsfri Stefan Ottosson/Sofie Adolfsson, Vetlanda ganska enkelt köra hem en seger. Erik Ohlsson/Daniel Wärnlund/Gullabo bröt och då tog Jesper Larsson/Mikaela Lindahl, Kristianstad över andra platsen.
I B-klassen hade Keith och Jane Wennberg, Skillingaryd segern inom räckhåll efter två sträckor men Oscar och Isak Arvidsson spurtade förbi och vann med 1,5 sekunder. Trea Erik Sundqvist/Max Salomonsson, Ljungby.
Elias och Magnus Lörd, Hässleholm upprepar sin seger från Ljungby men det var väldigt jämnt bland de tre främsta och de växlade i ledning under dagen. Linus Hedström/Simon Liljekvist, MK Brinkarna ledde inför sista sträckan men både Elias och slutliga tvåan Tim Hammarström/Karl-Göran Eriksson, Älmhult vann på Linus lite sämre tid på SS4.
Nästa tävling för de utvalda och kvalificerade är alltså Mästarmötet på Millebygden Raceway fredagen den 27 juli.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-07-07 21:44:46
|
|
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Den 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.
I veckan hade klub...Publicerad: 2026-06-10 21:27:56
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
|
| |