NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Allt klart för Dackefejden i Växjö för VOC gänget.
PRESSRELEASE

Att VOC Mekonomen Rallys nationella SverigeSerie och SommarSerie styr kosan mot Växjö helgen före midsommar är numera en tradition. Wäxjö MS bjuder med sin stora tillgång på toppklassiga rallyvägar löpande på en mer eller mindre helt ny tävling. Så är definitivt fallet i år, där det var många år sedan tävlingens sträckor användes senast. Ett riktigt stort VOC Mekonomen startfält på nästan 60 bilar är en garanti för snabb och underhållande rallybilsåka för den stora publik som alltid gästar Växjös skogar då det nalkas biltävling i nationell toppklass.

VOC Mekonomen Rally och Wäxjö MS lika med sant, skulle någon på klassiskt vis kunna rista i barken på lämpligt träd längs de fantastiska rallyvägar som omger den småländska metropolen Växjö.
– Det liknar nästan en kärlekshistoria. Växjö har sedan många år en stabil plats i tävlingskalendrarna för klassens nationella serier sommartid. En viktig anledning är den variation som Wäxjö MS bjuder på där sträckorna sällan är de samma som tidigare år. På så sätt blir det en ny tävling för oss även om arrangören är densamma. Och vi får heller inte glömma bort att hela arrangemanget håller toppklass i Växjö. Ständigt stora startfält i klassen bevisar att vi gör rätt, förklarar klassansvarig Roger Fransson.

Blir det André Nygren igen i högsta elitklassen?
André Nygren har återkommande visat att han är svårslagen speciellt då vägarna är riktigt krokiga.
– André är nog trots allt mitt förstaval som favorit även om tekniska problem störde honom senast i Götene. Men han är allt annat än ohotad. Den här gången tror jag faktiskt att Henrik Levin är det största hotet. Henrik har inte kört hela SverigeSerien men då han varit med så har det gått väldigt, väldigt fort. Och på den typen av väg som finns nere i Småland trivs Henrik.

Men det finns många fler som det är i högsta grad befogat att utfärda seger/pallplats-varning för.
– Varningarna skulle lika gärna ha kunnat falla på Oscar Larsson, Daniel Torph eller Dennis Askling. Oscar radar upp fantastiska resultat men har emellanåt haft lite otur och inte kommit riktigt ända fram i serietävlingarna, nu kan det vara dags. Daniel vann då det begav sig senast i Götene, mer behöver jag knappast säga. Dennis fick inte in sin anmälan i tid och som efteranmäld kommer han att starta först i klassen. Det är en liten nackdel men knappast något som Dennis ägnar så mycket tankemöda. Om jag känner honom rätt kommer han att dra ner hjälmen lite extra och ge järnet, Askling-järnet!

Det finns fler namn också som borde nämnas i striden om pallplatserna i SverigeSerien även om deras fokus är SydSvenska Rallycupen där Dackefejden också ingår. Thomas Grönberg vad hittar han på? Eller Anders Hjälmeby som nu hunnit addera rallymil i sin comeback.

Emil Andersson eller kanske unge Isac Nordström i Elit B?
VOC Mekonomen Rallys lägre elitklass är spännande. Här är många av förarna än mer ”på väg upp” och mycket händer därför också under pågående säsong. Det kommer att blir en rejäl holmgång.
– Emil Andersson har varit stekande stekhet i sin gamla 240 den här säsongen. Han har ”flow” och blir definitivt svårslagen. Men någon som också klivit fram som en riktig segeraspirant är unge Isac ”Istappen” Nordström, som med sin kyla gör skäl för sitt smeknamn. Hans utvecklingskurva är brant och imponerande och samarbetet med rutinerade David Arhusiander i CoDriver-stolen tror jag också är ett genidrag. Första totalsegern kom i mycket god konkurrens i SMK Nyköpings Gästabudstrofé härom helgen, det har alla ni som följer vår utmärkta blogg/notissida redan uppmärksammat. Isac kan definitivt utmana. Det kan också Patrik Fredriksson göra. Det har varit lite motigt med avåkningar på senare tid men nu tror jag både formen och farten är på plats igen. En ständigt närvarande utmanare är också Rickard Gustavsson. Stämmer det hela vägen så är han också livsfarlig. Håll också ögonen på Lukas Kindgren, det kan gå hur bra som helst för den ynglingen.

I Cupklassen har Kim Mastad ännu en gång lägst segerodds
Om det är brant utveckling under säsongen bland förarna i Elit B, vad ska man då säga om VOC Mekonomen Rallys Cupklass, klassen som under väldigt många år visat sig vara svenskt rallys absoluta broilerfabrik?
– Det är oerhört svårtippat i den här klassen. Trots detta vill jag ändå återigen utnämna alltid lika glada Kim Mastad till favorit. Tuffaste utmanaren tror jag blir Robert Jacobsson som uppvisat god form under hela säsongen. Kanske har också Mattias Jacobsson (nej, dom är inte släkt) hittat tillbaka till den farten, då blir han också en tuff utmanare.

Men det kan lika gärna bli någon av de mer lokala namnen.
– I Götene senast så utfärdade jag samma varning, och den visade sig korrekt när Marcus Holm rattade till seger. Flera namn på startlistan kör inte SverigeSerie och SommarSerie så frekvent och därför har jag inte riktigt full koll på alla dessa begåvade herrar. Skulle jag ändå nämna någon av dessa så väjer jag Emil Karlsson från Ljungby, hur långt når han i Dackefejden?

Blir det Victor Hansen som vinner igen i svenskt rallys plantskola?
Om svenskt rallys broilerfabrik är VOC Mekonomen Rallys Cupklass så är klassens juniorklass absolut svenskt rallys plantskola. Här provar svenskt rallys framtida stjärnor sina vingar för första gången.
– I Växjö så vågar jag trots detta tippa en spik på vinnare. Hörbys unge talang Victor Hansen tror jag blir för svår för konkurrenterna, som i första hand stavas Emil Friman och Lukas Hägg. Därför tror jag att det blir Victor som till slut plockar hem Dackefejdens juniorklass.

På lördag klockan 10.00 rullar bilarna till start i Växjö. Välkomna till ytterligare en riktigt trevlig rallydag med VOC Mekonomen Rally i huvudrollen.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2017-06-15 18:33:19






Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...

Publicerad: 2026-04-19 20:00:11


Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
© @World / Red Bull Content Pool.Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...

Publicerad: 2026-04-19 18:42:00


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.
»
Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
»
Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.