NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

VOC Mekonomen Rally intar Sandviken med årets SverigeSerie.
PRESSRELEASE

Klart för nästa tävling i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie. Flera gånger SM-meriterade Sandviken med ärevördiga Vinterpokalen är nästa anhalt när klassen ska avsluta vinterdelen av årets serie.

Sandviken är en rutinerad arrangör i rallysverige som nu gör debut som arrangör i VOC Mekonomens kronjuvel, SverigeSerien. Det kommer att bli en spännande helg på riktigt fina vintersträckor.

Jag vill ändå inleda det här inför reportaget på ett annorlunda sätt, med att be om offentlig ursäkt till klassens tävlande och i synnerhet alla ni vinnare i Torsby senast för att efterreportage och dito pressinformation uteblev efter dubbeltävlingen i Torsby senast. Det vanliga livet för klassansvarig har varit stökigt en tid. En anhörigs tilltagande sjukdom, bortgång och begravning har gjort att väldigt lite gått sin normala gång. Kristoffer Karlsson, Dennis Persson, Tim Palmqvist, Noah Grönkvist, Magnus Lindqvist och Linus Flodin, stort grattis! Jag lovar att era bedrifter inte gått obemärkt förbi.

Åter till helgens tävling.
Vintern i själva Sandviken är försiktig om vi väljer att använda ett snällt ord. Men det är inne i själva Sandviken där serviceplatsen också befinner sig prydligt på Göransson Arena där i vanliga fall den här delen av landets stora sport bandy regerar. Men ute på lite höjd där sträckorna befinner sig rapporteras om riktigt fina förutsättningar. Så det är ett fint och utslagsgivande rally som väntar hungriga VOC-fantomer.

Garanterat tuffa tag i VOC Elit A
VOC Mekonomens högsta elitklass är alltid stentuff. Inter minst blev det tydligt i Torsby där det var supertajt med olika vinnare i de två deltävlingarna.

Jag tror att det kommer att vara samma namn som det står emellan även i Sandviken. Att däremot försöka skilja på Kristoffer Karlsson, Dennis Persson och Patrik Fredriksson det är minst sagt grannlaga. Tvingar ni mig att plocka en enda vinnare så säger jag trots allt Kristoffer Karlsson men alltså med helgardering på dessa tre. I fältet finns också ett par namn som inte visat sig i SverigeSerien särskilt ofta men som vistas hög klass i andra tävlingar därför blir det intressant att se vad ett namn som Magnus Mellquist tänker ställa till med.

Precis lika tufft i lägre elitklass
Om VOC Mekonomen Rally Elit A är tuff så är det inte ett dugg lugnare i Elit B. Även här slutade de båda Torsbytävlingarna med olika vinnare.

Även i Elit B tror jag att lägst odds spelas på Tim Palmqvist och Magnus Lindqvist som vann var sin deltävling i Torsby. Men här är det väldigt många som kan vända allt upp-och-ned. Simon Erlandsson hade inte riktigt farten i Torsby men har visat superklass i senare tävlingar. Magnus Westman och Daniel Jonsson vet jag inte alls var nöjda med utfallet senast. Så väldigt öppet är nog ingen överdrift.

Nästan lika tufft är förvänta i Cupklassen
Precis som i Elit A och B så hade vi också olika vinnare i de båda deltävlingarna i C. Förväntan inför Sandviken är därför på topp även i Cupklassen.

Här vågar jag dock mig på ett singeltips som bas. Jag tror att det blir Linus Flodin som får kliva längst upp på pallen på lördag. Linus bröt första deltävlingen men hann redan då visa hur snabb han är redan på första sträckan. Efter återstart så vann han deltävling två. Men han kommer absolut inte att vara ohotad. Både Noah Wahlberg och Tobias Petterson Nordwall vet jag har siktet inställt på seger. Väntar också på att Jonas Karlsson som är jättesnabb på grus också ska hitta känslan på snö och is.

Välkomna till en härlig rallydag i trakterna av Sandviken. På lördag klockan 13:00 går startskottet.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Aleknixen:[Resultat][Info]
Vilda Ryd Racet:[Resultat][Rallyradio][Info]
Team Pitan sprinten:[Resultat]
Rally Sørland:[Resultat][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Porec:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Costa Smeralda Rally:[Resultat]
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2022-02-18 13:39:41






Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
© emotorsport.seMega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.

Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...

Publicerad: 2026-04-25 09:57:25


Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
© emotorsport.seRallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...

Publicerad: 2026-04-25 05:30:14


Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
© Helin Motorsport.På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.

Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...

Publicerad: 2026-04-24 20:40:09


Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.

Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...

Publicerad: 2026-04-24 19:54:15


Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...

Publicerad: 2026-04-24 12:26:43


80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
© Nils-Brage Pettersson.Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.

De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...

Publicerad: 2026-04-24 10:44:46


Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.

Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...

Publicerad: 2026-04-24 09:12:21


Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
© emotorsport.seVilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.

Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...

Publicerad: 2026-04-24 05:54:07


Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
© WRT Rally1 Spain by RMC-RFEDALagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.

RMC-teamet med Roberto Méndez som ...

Publicerad: 2026-04-23 18:22:15


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.