|
 Södras distrikt summerar DM-säsongen efter finalen i Kyrkheddinge. PRESSRELEASE
Då var det dags att runda av 2023-års DM-säsonger med en gemensam avslutning i och omkring Kyrkheddinge utanför Lund. Man kan alltid ifrågasätta varför RS-DM skulle avslutas med en grustävling. I det ursprungliga förslaget som presenterades på rallymöte för alla var det två grustävlingar som skulle avsluta säsongen, men när Temahallen blev notad utgick den ur planerna och ensam kvar i kalendern var då Kyrkheddinge. RS är enligt regelverket inget asfaltmästerskap även om den totala majoriteten av tävlingarna förnärvarande genomförs på det underlaget. Nu till tävling. Det regnade ordentligt på fredagen innan tävling vilket delvis förvandlade vägarna till mjuk sörja, och när det kom ytterligare 10–15 mm regn under natten till tävlingsdag var förutsättningarna klockrena. För gyttjebrottning. SP1 var en vändsträcka och här såg det mer ut som Novemberkåsan i enduro än rallytävling. Men 20 minuter innan första bil hade markägaren varit ute med sin lastare och skrapat bort den värsta sörjan. Bara att hålla tummarna. Ju högre startnummer man hade ju bättre blev förutsättningarna och vem skulle kunna tro att det skulle damma under dagen, men när SS6 genomfördes var det faktiskt så att det dammade efter start. Jorden är spännande.
I Standard A var det Oliver Larsson som började bäst på SP 1, men lite av den stora överraskningen var klasstvåan efter SP1. Älmhults Björn Nilsson var bara 0,1 sek efter Oliver och Björn tillhör ”asfaltgänget”. Jesper Larsson Odenmalm var trea med Johan Kastenman som jagande fyra. På SS2 fanns några luriga svängar och i en av dessa förvann Kastenman ut i grönskan och tappade tid. Efter SS2 var det Jesper Larsson Odenmalm som var i ledning med Björn Nilsson som fortsatt tvåa medan Oliver föll till en tredjeplats. Ny fyra var debuterande sladdkungen Henrik Krondahl. Kastenman var på jakt samtidigt som Oliver gjorde vad han kunde för att utmana Jesper, men Jesper visade var skåpet skulle stå på SS3 och var därmed i en klar ledning. En ledning han inte tänkte släppa utan Jesper avlutar säsongen med en välförtjänt seger och med minst lika välförtjänt Oliver Larsson som tvåa. En vilt jagade Johan Kastenman slutar trea och fin fyra blir debutanten Henrik Krondahl.
I Standard B var det ett tufft startfält. Karl-Johan Ingesson, Henrik Levin, Linus Larsson, Hannes Håkansson, Jim Nilsson. Namn som kan skrämma slag de flesta i rallysverige med sina färdigheter bakom ratten. På SP1 var det grymt tempo direkt och två förare som tar för sig av de bättre förutsättningar av att starta sent är Hannes Håkansson och Linus Larsson. Hannes snabbast med Linus som tvåa och de är 7:a respektive 8:a totalt på sträckan. Karl-Johan Ingesson hade målsättningen klar för sig. Vändningen skulle sitta och likaså inbromsningen till målgården. Där fanns tid att tjäna. Trea efter SP1 och 9:a totalt och då körde Ingesson när vägen var klart halare. Levin är fyra efter den tuffa inledningen. Hannes Håkansson skämdes inte för sig utan utökade sin ledning på SS2 efter ännu en grym körning. Linus var fortsatt tvåa men Ingesson närmade sig sakta men säkert och var nu bara tiondelar efter på en tredjeplats. På SS3 ökar Ingesson tempot ytterligare och nu kan inte ens Hannes stå emot och Ingesson tar ett kliv från tredjeplats till ledning. En plats han inte har för avsikt att lämna ifrån sig. Hannes blir en växel fattigare när ”3:an gire” lämnar in och i och med detta får Hannes inrikta sig på att komma i mål och säkra poäng i DM. Ingesson vinner före Linus Larsson med Henrik Levin som trea. Hannes kämpar sig i mål som fin fyra med Jim Nilson som femma. Jim förlorande tid på SP1 och kom sen aldrig in i matchen för att kunna matcha om de främsta placeringarna. Men det är aldrig några ledsamheter i den kupén och Jim och Jörgen verkade se ljust på tillvaron. Ett bra riktmärke tänker vi som SGA för hur sporten ska utövas.
I Trimmat saknades Adam Håkansson och med det lämnade han fältet öppet för andra att göra upp om medaljerna bakom Jocke Kristiansson. Jocke som skulle försöka utmanas av Johannes Haraldsson om DM-guldet. Men med Ricke Borgström på startlinjen går ingen säker, även om det var mer eller mindre åtta år sedan Ricke senast förnedrade konkurrenterna med sina färdigheter bakom spakarna. Och Rickie började urstarkt på SP1 och utklassade motståndet. Bland A-förarna. Värst på SP1 var en starkt körande Håkan Rönnebring som på den tuffa inledningen får till en riktig klockren körning och är snabbast före Ricke. Imponerande trea på första sträckan var Gösta Wremert vilket bara visar att man kan komma långt även med en mer moderat farkost. Fyra efter inledningen var Håkan Olsson. Hade inte Rickard Mattisson tvingats backa i vändningen hade han nog kunnat utmana om de absolut snabbaste tiderna. Nu var han sexa men det kunde verkligen blivit ”röven av alltihop” i målgången. Full kanna och när andra börjat bromsa håller Rickard kallt nere. Målpersonalen börjar rygga tillbaka. När Rickard väl hänger på hejdaren skickar 940:n ut bakvagnen mot de skånska pilträden och nu är det fara och färde på riktigt och det skriks ”backa”. Men Rickard hämtar hem den nära förestående katastrofen och sätter en klockren målgång i målgården. Fräckt på alla sätt och definitivt en pulshöjare. Ricke passerar Håkan på SS2 och går upp i ledning samtidigt som Mattisson fortsätter i högt tempo och går upp till tredjeplatsen. Bakom började också Jocke K och Hasse Johansson att röra på sig. Efter SS3 hade de båda passerat Mattisson. Jocke började verkligen få upp tempot när de begav sig ut på SS4 och med tempoökningen passerade han Rönnebring samtidigt som Mattisson utmanade Hasse om fjärdeplatsen där han nu bara var 0,5 sekunder bakom. När de sex sträckorna var avverkade var det med Ricke som segrare före Jocke. Hasse fällde ner hornen och körde därmed till sig en tredjeplats med dagens överraskning Håkan Rönnebring som fyra. Men Håkan fick det svettigt på slutet och hade klubbkamraten från Karlskrona hack i häl. Rickard Mattisson blir femma. Men i en 9-årings ögon som stod i start/mål på SP1 var Rickard dagens segrare.
Sist men snabbast var 4WD bilarna. Stefan Kristiansson i all ära men denna dag var nog ändå Hampus Larssons som i sin 4WD debut utmanar Stefan genom hela dagen och blir finfin totaltvåa. Det är inte fy skam och en sträckseger får han också med sig. Trea totalt och trea bland 4WD bilarna blev Pelle Larsson som också gjorde en kalas fin kröning på slätten utanför Lund. Med detta så tackar vi för 2023 och så får vi se vad 2024 har att erbjuda. En DM-krönika kommer för både RY och RS men just nu är fantasin slut. På återseende.
» Pressrelease från Södras BF.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2023-10-17 18:18:39
|
|
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
För andra året i rad startar Svenska RallyCupen med Vilda Ryd Racet, som arrangör Ryds MK. 180-talet tävlande ses i startlistan för sex specialsträckor på 49km under lördagen.
Fyrhjulsdrift kommer med 14 ekipage, två som visat fin form är Kenny Stavbom och Tobias Johansson, nu möts de för ny kamp...Publicerad: 2026-04-22 11:45:10
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Norska Mästerskapet inleder gruset med Rally Sørland hos Kristiansand Automobil Klubb, deltävling i Norska Mästerskapet och Nordic Rally Championship. Totalt åtta sträckor, tre går dubbelt och två som nyttjas en gång ger 12 mil.
70-talet anmälda där Frank Tore Larsen, Roger Rustand, Jens Hvaal, K...Publicerad: 2026-04-22 09:01:38
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.
Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...Publicerad: 2026-04-22 05:54:48
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|