NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Fredrik Ivhammar.
© Fredrik Ivhammar.
Tomas Bergman och Ida Lidebjer Granberg fortsätter med Mitsubishi och SM-serien.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tempot i skogen är högt när Mitsubishin kastas in i svängarna, för 2025 går han under Oilcenter Solång Motorsport.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Lite av ett mellanår väntar för Kristian Johansson med VW Golfen som just nu genomgår en renovering.

© Noah Grönkvist.
© Noah Grönkvist.
Senhösten har inneburit ett par små tester för Noah Grönkvist med den nya Volvo S40´n som ska ta honom mot nya höjder i Junior SM.

© Snowy Motorsport.
© Snowy Motorsport.
Noah Grönkvist och Lucas Ivarsson Olsson i väntan på att säsongen ska dra igång, testaer efter nyår och så tävling inför North Rally Boden.
Del 2; Vem kör vad 2025, Bergman i Mitsubishin, Kristian tar ett mellanår och Noah i nybyggd S40.

Direkt ut med del 2 i serien vad de svenska rallyåkarna har i planeringen, vi styr först mot Tomas Bergman som berättar sina tankar.
- Vi har hittat en modell för bra samarbete och känsla i bilen men än finns massa detaljer att förbättra och slipa vidare på. En viktig detalj är att fortsätta ha roligt, vilket vi hoppas och tror det kommande samarbetet med Oilcenter Solång Motorsport ska bidra till.

Team Oilcenter Solång Motorsport presenterade för en tid sedan att de utökar från tre till sex bilar i teamet inför 2025, där är Tomas och co-driver Ida Lidebjer Granberg ett av ekipagen. Men vad blir det i för bil?
- Det är Mitsubishi Lancer EVO 6:an som fortsatt blir vårt huvudvapen efter lite moderniserande uppdateringar. Hälsingerallyt planeras köras som intrimning av bil och besättning den 25:e januari.

Eftersom ni ingår i Oilcenter-teamet blir det Rally SM.
- Ja, drömmen om en ännu bättre Rally-SM prestation lever vidare men blir också andra tävlingar med mycket publik på plats. Ska också åka Hälsingeserien så mycket det hinns med, avslutar Tomas.

Mellanår för Kristian.
Vi drar vidare till Kristian Johansson som många år setts kriga i Trimmade 2wd klassen i SM-serien.
- 2025 blir lite av ett mellanår, jag tänker åka lite roliga tävlingar när tid och pengar finns. Eventuellt kör vi SSRC-sprintserien om det passar med datum, tid och lust. Tycker det är en rolig form av rallytävling, riktiga sträckor som körs 2-3 gånger med rekognosering. Allt avgörs på en dag och man klarar sig utan mekaniker om det är så, enkelt och kul tyckte jag dom två deltävlingar jag körde i år.

Men det kanske finns mer i tankarna?
- Det blir lite utvalda tävlingar som känns bra, inga stora planer som sagt. Efter ganska många år av SM åkande har jag känt att motivationen och tid inte riktigt har funnits där och det är säkert delvis därför resultaten i SM också har uteblivit. Utesluter dock inte att det kan bli ett eller två inhopp i SM om tid och motivation infinner sej i sommar.

Och bilen blir den samma som du avslutade året med?
- Tanken är att fortsätta med den VW Golf som jag köpte/bytte med Johannes Haraldsson i år. Trivs jättebra med att åka Golf igen! Just nu har jag påbörjat lite renoveringar av bland annat växellåda, bromsar, hjulupphängning och annat. Så den ska bli i riktigt toppskick till 2025.
- Jag och Fredrik Livh är faktiskt anmälda till Finnskogsvalsen i januari så en vintertävling blir det i alla fall. Så får vi se vad det blir efter den.

Grönkvist i nybyggd S40.
Redan för ett år sedan hintade Noah Grönkvist om sitt nybygge som skulle göras under året, i höstas kördes de första testen och till 2025 är det dags att gasa runt på rallysträckor.
- Vi började årets säsong i november med två test av nya bilen, och fortsätter med tester i januari, beroende på hur vintern blir hemma får vi se hur mycket test vi får åka, men med en ny bil är alla kilometer viktiga.
- Det är Junior SM Standard och SM Standard vi kommer åka i huvudsak. Bilen är optimerad så gott de går så de gäller bara för mig och Lucas att komma in i det igen. Ett år utan tävlande är inte optimalt.

Nya bilen är en Volvo S40 med bara dom finaste delarna berättar Noah som haft hela bilen nere i molekyler och satts ihop igen.
- Öhlins dämpare, Dalltech bur, motor från Gson Power Works. Nästan allt är nytt på bilen, direkt efter nyår drar vi till Sveg för test och så nån tävling också innan SM-premiären.
- Fokus ligger på Rally SM´s Standardklass och då framför allt Junior SM. Hoppas få några tävlingar mellan om vi hinner med, kanske någon start i Volvo Euro Cup om budgeten tillåter.


Läs också:
»
Del 1; Vem kör vad 2025, Emil och Elliot två med SM ambitioner, Pahlin och Suvala siktar mot Svenska RallyCupen.

Publicerad: 2024-12-28 09:31:01






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.