NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Jonas Karlsson en av åkarna i A/B klassen.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
PRESSRELEASE

Dammet har knappt hunnit lägga sig efter premiären i Vara innan det är dags för årets SverigeSerie att styra kosan mot trakterna kring Uppsala, Rasbo säger adressen närmare bestämt och ärevördiga Bresontrofén är evenemanget. Allt är upplagt för en riktig härlig tävling.

Det var några år sedan Bresontrofén ingick i SverigeSerien men nu är det dags igen. Rasbo MK lockar med dryga fyra och en halv mig specialsträcka på fina byavägar. Till och med vädret ser i skrivande stund för detta ”inför-reportage” att vara helt på vår sida.
Oj vad det svider att inte få köra det här fina rallyt. Men redan då Rasbo blev klart så visste jag att vi klassansvariga var bokade på annat håll med ett uppdrag som inte låter sig flyttas. Men vi jobbar som bekant för klassen och inte för vårt eget bästa så även om det svider så var valet enkelt att säga jag till Rasbo och den här fina tävlingen, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Riktigt tunnt med startande.
Ni som känner mig riktigt bra vet att jag ogillar omskrivningar av verkligheten. Att vara så få till start som vi är i en så fin tävling som Bresontrofén, som dessutom i år fått SverigeSerie-status och som ligger i en så central del av Sverige det är inget annat än jättedåligt. Bara tretton bilar till start är ett lågvattenmärke som jag hoppas vi slipper uppleva igen och som jag faktiskt inte ser något riktigt rimlig förklaring till.

Vad tror vi då om resultaten i de olika VOC klasserna?
Även om klasserna är osedvanligt små i Rasbo så kommer det inte att vara någon walk-in-the park att vinna någon av våra klasser, det är som bekant extremt tajt i VOC.
I VOC Mekonomen Rallys Elitklass A/B är Magnus ”Linkan” Lindkvist tillbaka efter en tävlings-serie-krock i premiären senast. Som toppförare sedan länge får Linkan med detta bära oket av att vara toppseedad. Men, Tim Palmqvist och Jonas Karlsson kommer att utmana stenhårt. Sist i Vara separerades dessa båda unga herrar av en enda futtig tiondels sekund efter åtta tuffa sträckors körning. Med detta i minne så är påstår jag att det är omöjligt att avgöra vem av dessa två som är hårdast utmanare till Linkan. Kanske blir det tre på samma sekund i Rasbo till helgen? Troligen då med någon av dem som segrare. Och kanske utgör de här tre också prispallen i Elit A/B … om alla tre kommer i mål vill säga.

Väldigt svårt att tippa Cup C.
I VOC Cup C går Krister Olsson ut toppseedad. Med intensivt tävlande och numera också relativt stor SverigeSerie-erfarenhet kan det absolut räcka ända till seger för Krister, vi har väntat på att den ska komma. Men det finns ett antal lokala/regionala namn till start som jag helt ärligt har väldigt dålig koll på. Något i bakhuvudet säger ändå att Tierps Mikael Andersson är ett namn som jag bör lyfta.

Välkomna till Rasbo, till Bresontrofén och till en spännande fortsättning på årets SverigeSerie.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-06-13 15:06:40






Svalt intresse för varm rallyvinter - 14 rallyn med få anmälda.
© Rally Sweden.Svalt intresse ännu för rallyvintern - just nu 14 tävlingar med öppnad anmälan, först ut på året är North Rally Boden hos NMS Boden den 6:e januari, just nu 10 anmälda för rallyt.

Hällerundan hos Hällefors MK den 10:e januari har fyra anmälda just nu för första deltävlingen i HMK´s RS-serie. Sam...

Publicerad: 2025-12-15 09:05:41


Tyska rallymästerskapet går mot enhetsdäck, Hankook bra med i förhandlingarna.
© emotorsport.seI Tyskland tar man sikte på att följa efter det Svenska rallymästerskapet, inför 2025 års säsong klev Hankook in som ensam leverantör för däcken till hela Rally SM serien något som gav skillnad i däckpriserna för den tävlande - något som nu verkar smitta av sig till tävlande även utanför SM-serie.
...

Publicerad: 2025-12-15 05:50:20


Historiska bilar i Rally Sweden - supportklass för grupp H.
© Svenska Rallyt.Precis som föregående vintrar kommer en supportklass, Historic, att köras i samband med VM-tävlingen Rally Sweden 12-15 februari 2026.
Nu är inbjudan offentlig och det är bara att anmäla sig, menar Leif Sjöström, tävlingsledare för Historic.

Leif Sjöström och Palle Strandgren har varit ...

Publicerad: 2025-12-14 12:12:35


Hyundai gör sig redo att utveckla ny i20 till WRC27.
© emotorsport.seHyundai Motorsport kan komma med en ny Hyundai i20 Rally2 till säsongen 2027, det säger nu teamchef Cyril Abiteboul i en intervju med Dirtfishs rallyreporter David Evans.

"WRC27-tåget har lämnat stationen, men stationen var inte stängd." säger Cyril och menar att han redan aviserat att man skulle...

Publicerad: 2025-12-14 10:05:22


Mohammed Ben Sulayem fortsatt högst hos FIA - Wilson och Nordqvist på listan.
© FIA.Under veckoslutet har FIA mött upp i Tashkent, Uzbekistan för både val inom organisationen och prisutdelningar för FIA mästerskap, det blev omval på FIA´s högsta post. Där säkrade Förenade Arabemiratens Mohammed Ben Sulayem en ny fyrårig period på presidentposten - motståndarna var få då bland annat...

Publicerad: 2025-12-14 05:54:04


Hunt vann Safarirallyt före Andersson - 17:e plats för Roger - Tom på taket tre mil från mål.
© Tuthill.Åtta dagar med 190 mil special, ett år tävlingens samtliga sträckor kunder avverkas utan problem med regn som var fallet för två år sedan. In på sista dagen var det spänning då knappt fem minuter skiljde inför dagens 25,6 mil special.

Chager rullade ur rallyt.
Redan mot slutet av dagens f...

Publicerad: 2025-12-13 17:10:09


Hunt före Kireev / Andersson och Serderidis till mål i Safarirallyt!
© Tuthill.Harry Hunt och kartläsare Steve McPhee i Porsche 911 kör hem East African Safari Classic Rally, han gick från en 22:a plats på ss1 och avancerade var 17:e efter första dagen. Sexa ut från andra dagen, vidare som fyra och in till halvtidsvila var dem tvåa.

Sakta men säker har Harry och Steve matat...

Publicerad: 2025-12-13 11:18:30


Safariledaren stressad, rullade ur rallyt, Kireev och PG nu tvåa totalt!
© Per-Gunnar Andersson.25,6 mil special skulle avgöra East African Safari Classic Rally 2025, knappt em minuter stod mellan de båda bilarna i topp där ledningen sjunkit från en bit över 20 minuter sista dagarna. Skulle veteranen Baldev Chager håller emot Britten och debutanten Harry Hunts attack?

Svaret kom knappt nio ...

Publicerad: 2025-12-13 07:41:45


Segerfight till mål i Safarirallyt, 25,6 mil på tre sträckor sista dagen.
© McKlein / EASR.4:58,5 minuter står mellan topp två i East African Safari Classic Rally när sista etappen startar. Nu ska rallyt avgöras, efter sju dagar i tävlingsbilarna ska nu de sista 256,56km avverkas på de tuffa sandiga och krävande vägarna.

Tre sträckor kvar.
Tre sträckor precis som övriga dagar ...

Publicerad: 2025-12-12 21:14:33


11 mil på 6 sträckor i Rally Sweden Historic, extraklass för grupp H!
© emotorsport.seIdag öppnade anmälan för Rally Sweden, nästa års andra WRC deltävling. Med Umeå som bas körs också Rally Sweden Historic som tävlar över närmare 11 mil special mellan WRC-seriens båda körningar.

På fredagen kör man Bygdsiljum, Andersvattnet och Bäck som ger sex mil innan man tar nattvila. Lördage...

Publicerad: 2025-12-12 17:07:01


Tidigare nyheter:
Segerfight till mål i Safarirallyt, 25,6 mil på tre sträckor sista dagen.
11 mil på 6 sträckor i Rally Sweden Historic, extraklass för grupp H!
Spännande avslutning att vänta, Chager före Hunt - Svenskarna stabila under fredagen.
Rossel och Gryazin kör WRC2 för Lancia 2026.
BAE System blir Major Partner till Rally Sweden.
Rallycrossen snor Rally4-bilarna från rallyskogen.
24 mil väntar fredagen, näst sista dagen i Safarirallyt.
Lång Safaridag till ända, PG trea, Tom 15:e och Samuelsson på taket.
Allt mer spikat för WRC27 - krav på många bilar och deltagande.
Längsta sträckan på 13,8 mil väntar i Safarirallyt under torsdagen.
Sex sträckor i Rally Sweden Historic, Tobias jagar tredje raka segern.
Hunt närmare Chager i Safariledning - PG fyra, Roger åtta och Tom 18:e.
Maximus Joge på rallytest hos Opel Motorsport.
Volvo Euro Cup om grupp H-konceptet - billigt utlandstävlande.
Sjökvist med Renault Clio Rally3 i rallyskogen 2026!
Omstart i Safarirallyt - Chager ett jagat byte inför onsdagens 25 mil.
PG, Tom & Jacob på Safariäventyr - om elefant framför bilen, hålla koll på chauffören och långa varma dagar.
Volvo Euro Cup blickar mot 2026 - sex tävlingshelger, om klasser och nytt med grupp H.
Haveri gav ledarbyte i Safarirallyt - PG på pallen, Roger sjua & Tom 18:e - nu vilodag.
Så körs Supercupen 2026, kalendern klar med sex deltävlingar.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Fourmaux före Solberg efter lördagen i Rallye National Hivernal du Devoluy.
» Solberg kapade tid på vinnande Fourmaux i Rallye National Hivernal du Dévoluy.
» Allt mer spikat för WRC27 - krav på många bilar och deltagande.
» Neuville, Fourmaux, Sordo, Lappi och Paddon kör WRC säsong med Hyundai Motorsport 2026.
» Rallycrossen snor Rally4-bilarna från rallyskogen.
» 11 mil på 6 sträckor i Rally Sweden Historic, extraklass för grupp H!
» Solberg prisad av Helmiastiftelsen, WRC2 vinnaren tog emot stipendie.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.