NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Mcklein.
© Mcklein.
Pontus och Ola blev firade vid målgången av Rally Portugal.
Seger för Pontus Tidemand i Portugals VM-rally.
PRESSRELEASE

Vinst var målet och vinst blev det för 22-årige värmlänningen Pontus Tidemand när Rally Potugal, årets första deltävling i Junior-VM, avgjordes under helgen. Redan på rallyts andra sträcka på fredagen kopplade Pontus grepp om ledningen och lyckades behålla den hela vägen till målgången på lördagskvällen.

Pontus, tillsammans med kartläsaren Ola Fløene, inledde starkt när Rally Portugal startade på fredagen. På den första sträckan var han snabbast på de flesta av splittiderna, och trots några mindre problem mot sträckans slut, var han näst snabbast i klassen endast slagen med 0.2 sekunder. På följande sträcka var han snabbast och gick också upp i totalledningen med 10.9 sekunder till spanjoren José Suarez.
- Vi körde ikapp två bilar på första sträckan och hade svårt med sikten då det var mycket damm på vägen, men vi tog igen det när vi var snabbast på andra sträckan och det är vi glada för, berättade Pontus, som kör VM-serien tack vare stöd från EVEN Management och Tommy Andersson, ägare av Tätab.

Fredagens tredje specialsträcka medförde problem för nästan alla JRWC-ekipage när en bil som kraschat halvvägs in på sträckan blockerade vägen. För Pontus, som startade som andra bil i klassen, innebar det en tidsförlust på över fem minuter. Men efter att arrangörerna hade justerat tiderna innebar missödet ingen skillnad för Pontus som behöll ledningen och efter sträckvinst på SS4 hade han 26.4 sekunders ledning.

Rallyts första dag avslutades med en publiksträcka i Lissabon och även där var Pontus snabbast i sin klass. Därmed drygade han ut ledningen till 27 sekunder före tvåan Suarez.
- Allt har fungerat bra idag och jag har både haft rätt känsla och haft kul i bilen. Nu ser vi fram emot morgondagen då vi ska göra allt vi kan för att behålla ledningen. Inget är avgjort, det är och kommer bli en kamp med José Suarez som har förbättrat sin körning på grus och Marius Aasen som har kört bra idag, sa Pontus på fredagskvällen.

På lördagen väntade sex nya sträckor och eftersom Pontus avslutade fredagen i ledning, innebar det att han fick gå ut som första JWRC-bil på lördagsmorgonen. Han inledde dagen med en sträckseger och utökade då ledningen till hela 54.2 sekunder i totalen, en ledning som inte var värd att riskera för att jaga sträckvinster.
- I det läget kände jag att det var viktigare att se till rallyts helhet och börja köra mer på säkerhet för att inte ta några onödiga risker, förklarar Pontus. Vinsten var inom räckhåll och jag ville verkligen ta hem det.

Efter klok och mogen körning med två andratider och två tredjetider på de följande fyra sträckorna, hade Pontus en stabil ledning på 46 sekunder innan starten av sista sträckan. Där gjorde han en felfri avslutning på rallyt med en femte sträckvinst och segermarginalen landade på närmare två och en halv minut.
- Det känns otroligt skönt att få starta den internationella säsongen med en vinst. Det var ett mycket tufft och hårt rally på de steniga vägarna. Jag och Ola har haft en toppenhelg där allt har funkat perfekt och jag bara har kunnat fokusera på körningen. Jag vill också passa på att ännu en gång tacka EVEN Management och Tommy Andersson för den här möjligheten, säger en nöjd och glad Pontus efter den elfte och sista sträckan.


Resultat FIA Junior WRC (JWRC) Vodafone Rally de Portugal 2013:
1. 1. P. Tidemand (SWE) / O. Floene (NOR) 3:01:23.6
2. 2. J. Suarez (ESP) / C. Carrera (ESP) +2:26.9
3. 3. Y. Lemes (ESP) / R. Peñate (ESP) +3:10.7
4. 4. A. Amberg (FIN) / M. Lukka (FIN) +5.27.9
5. 5. M. Koci (SVK) / P. Starý (CZE) +5,57.9
6. 6. M. Aasen (NOR) / M. Engan (NOR) +9:46.5
7. 7. N. Nieminen (FIN) / M. Korhonen (FIN) +11:23.0
8. 8. S. Pärn (EST) / Ken Järveoja (EST) +33:08.5



FIA Junior WRC (JWRC) tabell efter första av sex deltävlingar.
1. 1. P. Tidemand (SWE) 30
2. 2. J. Suarez (ESP) 20
3. 3. Y. Lemes (ESP) 17
4. 4. A. Amberg (FIN) 12
5. 5. M. Koci (SVK) 10
6. 6. M. Aasen (NOR) 9
7. 7. N. Nieminen (FIN) 6
8. 8. S. Pärn (EST) 4


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...

Publicerad: 2026-04-19 20:00:11


Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
© @World / Red Bull Content Pool.Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...

Publicerad: 2026-04-19 18:42:00


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
»
Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC.
»
Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a.
»
Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.