|
 Sommarserien startar med ett imponerande startfält i Rally SilverKongen. PRESSRELEASE
Nu drar sommar- och grussäsongen i VOC Mekonomen Rallys nationella serier igång. Arenan är Blekinges och Smålands utmanande rallyvägar och Rally SilverKongen, i år med start och mål i Kristianstad. Och klassen mönstrar ett imponerande startfält med hela 79 bilar anmälda till start.
Sverige är ett avlångt land. Samtidigt som snön nätt och jämt börjat smälta uppe i norr så är sommartävlingarna sedan sedan nästan en månad tillbaka i full fart nere i landets sydliga regioner.
I den planering vi gjort för VOC Mekonomen Rallys nationella serier, kronjuvelen SverigeSerien och vår SommarSerie, så har vi inlett serierna tidigt och inte kört final förrän i slutet av oktober. Långa härliga serier som rymmer massor av fint och utslagsgivande rally. I linje med detta så inleder vi även i år med SilverKongen. Och det blir i sanning en kickstart på sommarsäsongen, dels för att tävlingen i sig är ett riktigt mandomsprov, långt och med väldigt utmanande sträckor. Men också för att det är ett så stort startfält klassen mönstrar, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Ska Kim Nilsson få efterlängtad seger i Elit A?
Efter vintersäsongen så överraskade tabellen i VOC Mekonomen Rally Elit A många.
Att det blev Per ”Pålle” Pålsson som med nyfunnen speed toppade högsta elitklassen var väldigt välförtjänt men kanske ändå lite oväntat efter många år i klassen. Pålle älskar tekniska vägar men på de extremt svängiga och backiga vägarna nere i Blekinge tror jag han får tufft att hävda sig mot i första hand Kim Nilsson. Kim som hade alla jordens motigheter i fjol ligger, så skåning han är, på tredje plats i tabellen efter vinterns snö och is. Han blir ett stående hett tips nu när sommaren drar i gång.
Men det är många som vill ha ett ord med i leken.
Vad tänker Kristoffer Karlsson hitta på? Kent-Ola Björklund som liksom Nibbe Nilsson är jättesnabb på grus men de båda kanske ändå föredrar lite snabbare vägtyp? Christer Westerdahl, vad gör han på lördag? Mattias Andersson är ett stekhett tips! Eller varför inte Tom Thomasson som gör comeback i klassen efter en session i 4WD, eller kanske Erik Karlström som gör ett återbesök. Eller varför inte Jim Nilsson som kör i kända jaktmarker.
Listan på heta segerkandidater kan göras nästa hur lång som helst.
Fortsatt favorittryck på André Nygren i Elit B
I lägre Elitklass så har André Nygren varit det hetaste namnet ända sedan han klassade upp.
Redan i fjol så visade han att han också till fullo behärskar de svåra vägarna nere landets sydligaste regioner. Då stoppade ett tekniskt fel hans framfart. I år tror jag det går hela vägen.
Men inte heller André kan känna sig det minsta lugn.
Det finns massor med utmanare även i den stora B klassen. Först i raden står Per Ström som redan i vintras visade att han är riktigt nära André. Lukas Andervang en kille med ett efternamn som förpliktigar, vad tänker han hitta på? Eller varför inte Oskar Larsson? Klassen eget svar på Robert Kubica, Andreas Liljeberg åker ju alltid antingen fort eller av, vad gör han på lördag i sin nyrenoverade 240? En som vi med säkerhet vet kommer att sälja sig dyrt är comebackande Rickard Gustafsson, för dagen i helt nybyggd bil. Eller kanske blir det Robin Liljegren som kör mer eller mindre på hemmaplan som slår till. Eller kanske Per Allo som också är tillbaka i serien. Extremt svårtippat.
Blir det Elias Lundberg i Cupklassen?
En intressant debut i VOC Mekonomen Rallys Cupklass gör Elias Lundberg.
Elias är en jättetalang och med alldeles färskt körkort så är det nu dags att åka på noter för första gången. Jag sträcker ut hakan och säger att det kan gå hela vägen även om jag vet att teamets egna ambitioner är att lära och skaffa erfarenhet.
En hel arme med värmlänningar står redo för att knäcka klassansvarigs ganska våghalsiga rookietips.
Hela toppseedade kvartetten Emil Andersson, Ola Wördin, Patrik Fredriksson och Emelie Axelsson har kapacitet att vinna. Men det finns fler. Vad tänker tex Oscar Ljung och Lukas Kindgren hitta på.
Allt vi vet med säkerhet är att det blir jättespännande på lördag. Och att det inte kommer att vara över förrän målflaggan faller tillsammans med lördagkvällens mörker.
Vem vinner bland juniorerna?
Om det är svårtippat i VOC Mekonomen Rally i allmänhet så är det svårtippat i synnerhet bland klassens superduktiga juniorer. Det här är, och har under lång tid varit drivhuset för svenska rallytalanger. Här händer oerhört mycket på kort tid, nya namn kommer och utvecklingskurvan för många är otroligt brant.
Trots detta så satsar jag på att klassen blir en uppgörelse mellan de två namn som toppar SverigeSerien efter vintersäsongen, två väldiga begåvningar Linus Leander och Isac Nordström. Men det finns frågetecken, unga talanger från södra regionen som jag, om jag ska vara helt ärlig, inte har riktigt koll på.
Välkomna till Kristianstad och till Rally SilverKongen. På lördag klockan 10.00 tar showen sin början på Metropol i Kristianstad.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-04-21 16:50:03
|
|
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|