|
 Midnattssolsrallyt slår ett slag för nykterhet. PRESSRELEASE
Trafiksäkerhetskampanjen KÖRNYKTER.NU™ går in som samarbetspartner till årets tävling.
Det började med VM-rallyföraren Daniel Carlssons engagerade satsning på WRADD, World Rally Against Drunk Driving, bland sina kollegor och konkurrenter i rally-VM och har fortsatt med en svensk satsning under det något mer lättförståeliga namnet KÖRNYKTER.NU. Och fortfarande är eldsjälen bakom satsningen Säffles VM-förare i rally, Daniel Carlsson.
Vägverkets statistik talar sitt tydliga språk. Av personbilsförarna som omkom i vägtrafiken 2007 var 30 procent alkoholpåverkade. Totalt omkom 204 personbilsförare varav 61 var alkoholpositiva vilket är lika stor andel som året innan. 25 procent var ungdomar i åldern 18 – 24 år och i genomsnitt hade de dödade förarna 1,6 promille alkohol i blodet.
– Det är hemska siffror det rör sig om, förklarar Daniel Carlsson. Alla insatser för att sprida budskapet om att aldrig köra alkoholpåverkad måste tas till vara. Jag drar mitt strå till stacken genom att aktivt arbeta med kampanjsidan KÖRNYKTER.NU och genom att engagera mig där vårt upplägg kan påverka attityder, och ”vaccinera” ungdomar redan i tidig ålder.
Rallysporten är en gren som Daniel kan och därför är det naturligt för honom att börja där. Men KÖRNYKTER.NU syns redan på andra arenor, bland annat på Per-Anders Johanssons bil i rallycross-SM.
– I framtiden kommer kampanjen att synas på arenor även utanför motorsporten, säger Daniel.
Midnattssolsrallyts promotor, Per Carlsson, ser det som en tacksam uppgift att medverka till att budskapet om att aldrig köra bil alkoholpåverkad får en spridning via varje deltagande ekipage i rallyt.
– Flera borde arbeta lika engagerat som Daniel Carlsson när det gäller att sprida budskapet om nykter körning, anser Per. Det är vårt bidrag till satsningen KÖRNYKTER.NU, att ta med kampanjen som en partner i Midnattssolsrallyt. Det är horribelt att var tredje omkommen bilförare har alkohol i blodet, säger Per.
Hans Laurell har under sin tid på Vägverket gjort sig känd för sitt engagemang i problemet med alkohol och trafik och är en varm förespråkare för alkolås i bilar.
– Jag har följt rallyföraren Daniel Carlssons kamp mot rattfylleriet under en längre tid. Han har gjort en enorm insats, vill jag påstå. Upplägget på KÖRNYKTER.NU har mycket bra möjligheter att nå dom unga mellan 15 och 24 år, förklarar Hans Laurell entusiastiskt.
Ifjol blev rallyvärldsmästaren från 1979, Björn Waldegård, utsedd till hederschaufför i KÖRNYKTER.NU. I år kommer en ny förare i Midnattssolsrallyts digra startfält att utses.
– Men vem det blir avslöjas inte förrän i samband med rallyts målgång på Färjestadstravet i Karlstad, berättar Daniel.
Under kampanjens flagg kommer en stafettpinne att starta sin färd från Kristianstad på väg mot målet i Karlstad. Den kommer att föras fram av personer som har något viktigt att säga om alkohol och trafik. Vid varje övernattning tar en ny stafettbärare med ett nytt budskap vid.
Midnattssolsrallyt 2008 är ett historiskt rally med en banlängd av ca 110 mil varav ca 15 mil är fördelat på 18 specialsträckor. Tävlingen startar fredagen den 27 juni på Stora Torg i Kristianstad och målgång sker söndagen den 29 juni på Färjestads Travbana i Karlstad. På fredagen är det nattuppehåll i Jönköping och på lördagskvällen i Motala.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Störst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.
Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...Publicerad: 2026-06-13 05:54:54
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|