NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Ken Block kör svenskbyggd Monster-Fiesta i Rally-America och X Games.
PRESSRELEASE

Den amerikanske actionsport-idolen Ken Block, som skaffat sig en mängd fans i Europa via filmklipp på internet, inledde sitt samarbete med Ford den gångna helgen. Han premiärkörde sin häftiga Monster Fiesta Rally America-bil på Sno*Drift Rally (29-30 januari) i Atlanta, Michigan.

Monster World Rally-teamet kommer att delta i alla sex deltävlingarna i det amerikanska rallyt, Rally America. Blocks nordamerikanska tävlingsprogram avslutas med X Games 16 i Los Angeles i början av augusti. Hans co-driver är italienaren Alessandro Gelsomino.

Parallellt med Rally America kommer Block att delta i de sju deltävlingarna i rally-VM (WRC) i en Ford Focus RS World Rally Car. Första deltävlingen blir Rally Mexico (4-7 mars) och sedan fortsätter VM i Turkiet, Portugal, Tyskland, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Blocks rallyversion av Focus RS utvecklas av brittiska M-Sport, det företag som ansvarar för Fords rallysatsningar.

Bocks deltagande i såväl Rally America som rally-VM stöds främst av Monster Energy Drink och Ford.

Den tvåliters turboladdade Monster-Fiestan som körs i Rally America har tagits fram av det svenska teamet Olsbergs Motorsports Evolution (OSME) och bygger vidare på den framgångsrika Fiesta Rallycross - baserad på standardmodellen - som var med i rallycross-EM 2009. OSME deltog i fjol med en Fiesta i rallycrossutförande i den välkända Pikes Peak-tävlingen i USA och vann två veckor senare X Games.

Blocks fyrhjulsdrivna Monster-Fiesta har anpassats så att den uppfyller de krav som ställs på bilar i den öppna klassen i det amerikanska rallyt. Den har till exempel utrustats med en turbobegränsare så att den följer regelverket. I den nya versionen har den en effekt på cirka 326 hästkrafter. Blocks team har ägnat de senaste dagarna åt testkörning i norra Michigan.

CITAT

"Det känns spännande att köra en Fiesta. Det var ju en Fiesta som besegrade mig förra sommaren i X Games. I sin Fiesta-modell har Ford en fantastisk utvecklingsplattform och en bil som är lika attraktiv på rallyvägarna som ute i bilhandeln. Jag ser verkligen fram mot att köra Fiesta och hoppas nå långt både i Rally America och X Games." - Ken Block, Monster World Rally Team

"Rally-VM kan fortfarande bli mycket större i USA och vi hoppas att Ken Block kan hjälpa till att utveckla intresset på den här stora marknaden. Motorsportintresserade på båda sidor av Atlanten känner väl till Ken och det ska bli intressant att se hur han kommer att påverka WRC-fans världen över. Det finns en idolkult kring honom och Ford kan vinna mycket på att använda honom som galjonsfigur för sina produkter." - Gerard Quinn, chef för motorsportssatsningar på Ford Europa

"Det är en fantastisk nyhet för alla rallyfantaster att Ken kommer att delta den här säsongen, och särskilt roligt att det sker i samarbete med Ford. Han har fått intresset för rally att växa globalt och möjligheten att se honom köra kommer att skapa stor uppmärksamhet kring årets VM. Ken är en färgstark person. Hans goda humör och känsla för äventyr och spänning är ett välkommet tillskott." - Malcolm Wilson, VD, M-Sport

"Ford har en lång och ärorik historia inom den europeiska rallysporten. Med Ken Block och Fiesta tar vi med oss våra traditioner till Nordamerika och låter hans många fans uppleva rally på nära hand. På så sätt gör vi varje Fiesta på vägarna lite mer "rally". Det här är den perfekta motorsporten för att visa upp Fiestas köregenskaper. När Ken gasar på som värst ska man komma ihåg att han kör en bil som bygger på en vanlig standardmodell. Det säger en del om de resurser som finns inbyggd i varje Ford Fiesta." - Jamie Alison, direktör, Ford North American Motorsports

"Ken Block deltar både i Rally America och FIA:s rally-VM, som tillsammans täcker in fyra världsdelar under 2010. Det innebär att rally nu har blivit en världssport. Samarbetet med Ford och att Block kör Fiesta i det amerikanska rallyt och Focus RS i rally-VM visar hur stark ställning de två modellerna har på världsmarknaden. Vi kan förvänta oss riktigt spännande action!" - Jost Capito, chef för utvecklingen av prestandabilar på Ford

Om Ken Block

Ken Blocks rallykarriär satte fart 2005. Han visade snabbt prov på sin stora körskicklighet och kunde ta hem titeln Årets nykomling (Rookie of the Year) i det amerikanska rallyt. Sedan debuten har Block fortsatt delta i Rally America och kan skryta med ett antal placeringar på prispallen och även medaljer från X Games. Block har på olika sätt främjat rallysporten i USA. Han är också en av grundarna av DC Shoes, ett företag som bland annat säljer skateboardskor. Hans marknadsföringstalang har inte bara utvecklat DC Shoes till dess nuvarande starka position utan ligger också bakom de videokampanjer som lanserat honom världen över som amerikansk rallystjärna. Ad Age har utsett Blocks 'Gymkhana TWO' till No. 4 Viral Video of 2009.
Om Monster World Rally Team: Monster-teamet har satts samman av Ken Block personligen.

Syftet är att ge en ny bild av hur racingteam fungerar. Man vill inte "bara" vinna tävlingarna utan också marknadsföra motorsport på innovativa, kreativa och interaktiva sätt. Målet: att bli det mest kända teamet i rally-VM och föra ut rallysporten till så många som möjligt.

Publicerad:






Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.

Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...

Publicerad: 2026-06-14 12:24:48


Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
© emotorsport.seFemte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.

Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...

Publicerad: 2026-06-14 11:07:30


Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.

Trea totalt...

Publicerad: 2026-06-14 10:26:21


Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
© Sara Mejving.Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...

Publicerad: 2026-06-14 08:36:53


Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
»
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.