|
 Deltagarrekord när EVO Challenge kör på grus. PRESSRELEASE
* Mitsubishi-serien slår rekord med 12 startande
* Dags för säsongens första grustävling
* Tre nya Evo Challenge-teams finns med
* Jimmy Joge, dubbel vinnare på snö, siktar på att ta tredje raka segern.
Organisatören av Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden kan den här gången glädja sig över att 12 bilar kommer till start i säsongens första grustävling, Kong Christian Race. Tävlingen i Kristianstad är årets tredje i den enda officiella serien för Mitsubishi Lancer i Grupp N. Med 12 bilar sätter serien rekord i antal ekipage sedan starten 2008.
Spännande blir det att se om Jimmy Joge med co-driver John Stigh vinner igen, nu när underlaget går från snö till grus. Å andra sidan var det just i Kong Christian Race som Joge tog sin första delseger 2009 i Evolution Challenge. Räkna med att han blir en tuff förare för de andra att slå!
Tvåa i serien är Patrik Johansson/Jesper Johansson och de vill gärna plocka rejält med poäng i helgen, och fartmässigt har de varit nära sin första seger i Evo Challenge.
Tvåa förra gången var Markus Hällbo/Lars Gustafsson. Nu vill de väldigt gärna ta sin första seger för säsongen, vilket naturligtvis Anders Jonasson/Jörgen Lindahl också tänker kämpa för. Jonasson/Lindahl har nu kört in sig i bilen och fått upp tempot.
En som har kört riktigt fort i tidigare tävlingar och tagit flera sträcksegrar är Jari Saarinen, med co-driver Per Andersson. De kommer definitivt för att slåss om segern.
Med några små mindre problem bakom sig, är det nu möjligt att det lossnar ordentligt för Hans-Erik Weng/Henrik Hulterskog, Joachim Carlström/Jörgen Norman och Roger Enlund/Christer Carlsson. De har alla visat att de kan ta en pallplats.
I Kong Christian Race finns en särskild damklass, vilket gör att Cindy Brüggemann startar framför det övriga fältet i Evolution Challenge. Den här gången har hon Christian Larsson bredvid sig i högerstolen, hennes tredje co-driver så här långt i år.
En välkommen debut i serien gör Tobias Gustafsson/Anders Berglund och Daniel Lundberg/Karl Tyrén. Startar gör också Joachim Grahn, som därmed kommer tillbaka efter att ha kört några deltävlingar förra året. Han har co-drivern Joakim Nilsson med sig.
Ramona Karlsson/Miriam Walfridsson och Fredrik Alsdal/Richard Eliason har andra åtaganden i helgen och väljer därför att avstå den tredje deltävlingen i serien.
Kong Christian Race är traditionsenligt den första sommartävlingen, och att den är populär märks för 225 förare har anmält sig. Arrangemanget genomförs på lördag, med start och mål i Kristianstad. Totalt ska fem sträckor köras på sammanlagt 46 kilometer.
För första gången får årets totalvinnare av Evolution Challenge i United Kingdom, Irland och Sverige samma pris: en sponsrad start i FxPro Cyprus Rally. Den tävlingen är final på IRC, Intercontinental Rally Challenge. Den av de tre Evo-teamen som kör snabbast då blir krönt till European Evolution Challenge Champion.
2010 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, JR Motorsports, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart, FxPro Cyprus Rally och Mitsubishi Motors Sweden.
Startande deltävling 3
74 Cindy Brüggemann (Gamleby)/Christian Larsson (Gamleby)
140 Jimmy Joge (Tjällmo)/John Stigh (Skänninge)
141 Jari Saarinen (Mantorp)/Per Andersson (Mantorp)
142 Joachim Grahn (Yngsjö)/Joakim Nilsson (Kristianstad)
143 Anders Jonasson (Växjö)/Jörgen Lindahl (Ryd)
146 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
150 Hans-Erik Weng (Säffle)/Henrik Hulterskog (Stensjön)
151 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
152 Tobias Gustafsson (Finspång)/Anders Berglund (Finspång)
153 Patrik Johansson (Växjö)/Jesper Johansson (Ryd)
154 Daniel Lundberg (Danderyd)/Karl Tyrén (Täby)
155 Roger Enlund (Västerås)/Christer Carlsson (Katrineholm)
Ställning efter 2 deltävlingar
Förare
1 Jimmy Joge 24
2 Patrik Johansson 19
3 Anders Jonasson 14
4 Markus Hällbo 12
5 Roger Enlund 11
6 Joachim Carlström 9
7 Hans-Erik Weng 8
8= Cindy Brüggemann 6
8= Ramona Karlsson 6
8= Jari Saarinen 6
11 Fredrik Alsdal 1
Co-drivers
1 John Stigh 24
2 Jesper Johansson 19
3 Jörgen Lindahl 14
4 Lars Gustafsson 12
5 Christer Carlsson 11
6 Jörgen Norman 9
7 Henrik Hulterskog 8
8 Henrik Apelskog 6
8= Miriam Walfridsson 6
10 Eveline Walfridsson 4
11 Anders Carlsson 2
12 Richard Eliasson 1
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
Polske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.
Polacken i Skoda Fabia RS...Publicerad: 2026-04-21 18:48:38
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...Publicerad: 2026-04-21 11:10:10
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.
Jari-...Publicerad: 2026-04-21 09:01:39
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.
Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...Publicerad: 2026-04-21 05:54:43
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Från Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.
Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...Publicerad: 2026-04-20 13:02:57
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.
Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...Publicerad: 2026-04-20 11:10:43
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
Den 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...Publicerad: 2026-04-20 09:02:29
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.
Ra...Publicerad: 2026-04-20 05:54:39
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten. Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...Publicerad: 2026-04-19 20:00:11
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Dubbelt Spanskt när Rally Sierra Morena tar avslut, årets ERC-premiär. Jose Antonio Suarez tog täten redan på ss2 och har sedan haft ledning och kontrollerat fältet. Suarez i Skoda Fabia RS Rally2 hade slutligen 20,1 sekund till Ivan Ares i Toyota. Trea på pallen finske Teemu Suninen som med Skoda g...Publicerad: 2026-04-19 18:42:00
|
|
Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC. » Pajari i topp - Solberg förklarar avåkningen - Calle drar ifrån i Junior WRC. » Solberg snabbast på shakedown inför WRC Croatia Rally - Mille 14:e och Calle 5:a. » Fyra sträckor till mål i WRC Croatia Rally - Solberg jagar bonuspoäng - Calle siktar på Junior WRC pall.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|