|
 Marcus Sundh från Liatorp kör Anderslövsrallyt. PRESSRELEASE
Den här gången ser vi kartläsare Marcus Sundh som förare i tävlingen, en position som vi aldrig har sett honom i tidigare.
- Det minst sagt spontana beslutet att köra tävlingen kändes helt rätt just nu, förklarar Marcus Sundh.
Till sin hjälp så har han Daniel Brorson Motorsport som ska hjälpa Marcus med hans team att göra service på den orangefärgade Volvo 240 som Marcus får låna av unge Robin Bayley Pettersson i Liatorp.
På vår hemsida och i pressreleaser kan man nu läsa att Adielsson Motorsport har presenterat en tillfällig codriver till bl a Holmenskog rallyt den 7 Maj och South Swedish Rally i Juni. Teamledningen och även jag själv har samtyckt att vi en eller fler gånger skall ta in en mycket erfaren och duktig codriver för att stärka Mattias Adielsson i sin körning.
Anders Fredriksson, som har åkt med bla. Per Gunnar Andersson i VM och som har lotsat STCC mästaren Rickard Göransson framgångsrikt nu i vinter, är mannen att ta Marcus plats i högerstolen under just nu bestämda tävlingarna: Holmenskog rallyt och SSR, deltävling 3 i Rally SM.
- Jag ser positivt på det hela och vet efter samtal med teamchefen att Anders Fredriksson även vill hjälpa mig att utvecklas framåt i sporten, vilket jag är väldigt tacksam över, säger Marcus Sundh.
- Det känns skönt med ett litet uppehåll. Jag har en del privata saker att ta tag i just nu, fortsätter Marcus Sundh.
- Team Mattias och Marcus består och målet är att jag skall komma tillbaka med storm efter det kortare uppehållet. Till dess så är planeringen för mig att köra min första tävling som har varit en dröm sedan länge tillbaks. Jag kommer vara med i Adielsson Motorsport som en frontfigur när vi möter större events, media m.m. , avslutar Marcus Sundh.
Första start på Lördag för Marcus och kartläsaren Emil Eklund är kl: 11 och ni kan följa duon på www.adielssonmotorsport.com - MMS bloggen.
- Jag vill avslutningsvis tacka Robin Pettersson för lånet att rallybilen och jag vill också tacka alla Er som gör det här möjligt för mig, team och sponsorer och alla fantastiska människor, säger Marcus Sundh.
» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|