|
 Spännande fortsättning i Rally-SM. PRESSRELEASE
I morgon startar South Swedish Rally i småländska Tingsryd. Nu ska den tredje deltävlingen i Rally-SM 2012 avgöras, säsongens första på grus. Ska fjolårsvinnaren Jimmy Joge kunna slåss om totalseger i år också eller blir det Pontus Tidemand som kommer att regera? Hemmahoppet Patrik Johansson vill också visa vad han kan.
Det är upplagt för en spännande SM-tävling när South Swedish Rally drar igång under fredagen. Eftersom Tingsryd som tävlingsplats är ny för året är sträckorna okända för de flesta och tävlingen blir oförutsägbar och intressant. Ska favoriterna hålla för trycket eller kan en outsider skrälla på de kurviga vägarna?
– Det är helt annan karaktär på vägarna än det var i Ljungby. Här behöver vi inte fundera på att vi kommer över någon maxgräns för medelhastighet. Det är krokigt, utmanande och det går inte för fort. Det innebär inte att det är lättare att köra, snarare tvärt om, säger tävlingsledaren Janne Rydh.
I Tingsryd har förberedelserna varit intensiva sedan man så sent som i januari fick ett samtal om att organisationen runt SSR ville flytta från Ljungby. Kommunstyrelsen behövde inte mycket betänketid och att nu blickarna riktas mot den lilla kommunen var en av förutsättningarna till att flytten blev av.
– Det betyder väldigt mycket. Vi fyller Tingsryd med boende under en helg och det blir väldigt mycket ätande och kanske drickande också, vad vet jag? Det kommer gynna handeln och annat runt om i kommunen. Det är grunden i allting, säger Arne Karlsson kommunstyrelsens ordförande och kommunalråd i Tingsryd.
Patrik Johansson från Alvesta med co-drivern Jesper Johansson som tillsammans leder klassen Otrimmat 4WD har fått mycket lokal publicitet innan tävlingen. Ett faktum som inte stressar Patrik.
– Visst, vi leder och vi vill ju leda efter den här tävlingen också. Man får tänka att det är som vilken SM-tävling som helst. Det är en lång serie och man måste komma i mål på alla tävlingar också. Jag ser det bara som att det är kul.
Patriks klass är ett getingbo där många har potential att vinna. Fjolårsvinnaren Jimmy Joge blir bland andra en svår nöt för Patrik.
– Vi har en väldigt tuff klass och det finns fyra, fem förare som är kapabla att vinna. Jimmy Joge är en tuff konkurrent som vi brukar tampas med, han blir svår. Jocke Nyman och Martin Berglund som jagar i SM-tabellen blir också farliga. Det blir nog en jäkla fight, det tror jag.
I klassen Trimmat 2WD gör Mattis Olsson från Lessebo ett inhopp i SM. Ett inhopp som mycket väl kan ge eko. Själv vill han tona ner chanserna.
– Vill vara med, det vill man ju alltid annars tävlar man inte, men vi måste vara lite realister också. Tobias Söderqvist, Leif Peterson och Johan Holmberg, det är en tuff klass. Visst vill vi vara med och prestera så gott det går men vi får väl se. Vi får ta det lite som att det är kul också. Sedan tittar man på tiderna på slutet lik förbaskat.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|