|
 Hallå där… Tävlingsledaren inför Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Christina Lundqvist Viklund, tävlingsledare för KAK Midnattssolsrallyt. Det är mindre än en vecka kvar till rallyt startar, är läget under kontroll?
-Javisst. Men en hel del arbete återstår nu när de sista pusselbitarna ska på plats, både tävlingstekniskt och eventmässigt. Vår ban- och säkerhetsgrupp gör även en sista kontroll av alla sträckor tillsammans med arrangörsklubbarna, som lagt ner ett jättejobb och fått fram mycket fina sträckor.
Blir det några nya sträckor i år?
-Tack vare ett nära samarbete med skogsbolag som Bergvik och några privata skogsägare har vi fått tillgång till flera vägar där det inte körts sommarrally på många år, så årets KAK Midnattssolsrally blir en blandning både av nya sträckor och av klassiska rallysträckor.
Några nyheter för publiken?
-Vi har precis lanserat en ny hemsida www.midnightsunrally.com där det går snabbare att hitta rätt information. Dessutom ingår tre arenasträckor i tävlingen som är väldigt lättillgängliga för publiken. De körs i Karlstad, Arvika och i Hagfors.
En av de klarast lysande stjärnorna på den svenska rallyhimlen, 22-årige Pontus Tidemand, ska köra KAK Midnattssolsrallyt med samma Ford Fiesta R2 som han kör i Junior-VM.
-Pontus kör i uppvisningsklassen utom tävlan, och det ger dels en kul jämförelse mellan vilka sträcktider en av dagens rallybilar kan prestera i gentemot med de gamla klassiska rallybilarna, dels är det vårt sätt att värna om den svenska rallyungdomen genom att ge Pontus ett ypperligt träningstillfälle.
Hur ser startfältet ut i år?
-Det är ett riktigt starkt startfält i Historic med många rutinerade och skickliga förare samt välpreparerade bilar. Jag räknar med att det blir en hård kamp om varje placering, och därmed ett extra spännande rally. I Regularity är de senaste tre årens segrare med så även där kommer det att bli tufft.
Kommer det några utländska ekipage?
-Intresset från utlandet är större än någonsin och av de omkring 150 startande är 28 från utlandet. Förutom våra grannländer kommer de från Tyskland, Belgien, Frankrike och Österrike.
Till sist – vem tar hem segern?
-Det får vi se på lördag kväll den 20 juli då segrarna kommer att hyllas utanför Värmlands Museum i Karlstad.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med samarrangemang av Arlövs MC och Lunds AC ingående i Södras RS-DM. Totalt åtta prov, fyra som går dubbelt ger två mil i tävlingstempo.
38 tävlande fördelade i nio bemannade klasser av de 12 inbjudna klasserna, 16 bilar genom trimmat 2wd där Joacim Kristiansson, Tommy...Publicerad: 2026-06-11 05:54:22
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Den 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.
I veckan hade klub...Publicerad: 2026-06-10 21:27:56
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » 58 ekipage för Acropolis Rally Greece - fyra Puma Rally1 & fyra Svenska flaggor. » Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|